EXCLUSIV

Dan Petrescu s-a comparat cu Sir Alex Ferguson: “Mi-aș dori să câștig Champions League!”

Alexandru Ivan Publicat: 19 iunie 2022, 19:17

Comentarii
Dan Petrescu s-a comparat cu Sir Alex Ferguson: Mi-aș dori să câștig Champions League!

Colaj cu Dan Petrescu și Sir Alex Ferguson / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Dan Petrescu s-a comparat cu Sir Alex Ferguson când a fost întrebat ce îl motivează să antreneze în România, după cinci titluri câștigate. Tehnicianul de la CFR Cluj visează să cucerească Champions League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dan Petrescu are cinci titluri de campion în România, patru cu CFR Cluj și unul cu Unirea Urziceni. Sir Alex Ferguson are 13 titluri în Anglia, cu Manchester United, dar și două trofee Champions League.

Dan Petrescu s-a comparat cu Sir Alex Ferguson

„Noi vrem să câștigăm pentru că așa e normal. Când era Ferguson la Manchester United, ce îl mai motiva? Trebuia să câștige și în Europa. Vă dați seama că și eu mi-aș dori să câștig Champions League, dar nu sunt la Manchester United. Nu am același buget.

Dacă, Doamne ajută, suntem inspirați, puternici și ajungem cât mai sus, să încercam să ajungem în grupele pe care și le dorește patronul de când am venit. Poți să ai și 100 de milioane buget, asta nu înseamnă că îți asigură calificări”, a spus Dan Petrescu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Dan Petrescu se află în cantonament cu CFR Cluj, în Austria, până pe 26 iunie. Clujenii au câștigat primul amical al verii, 2-0 cu FC Koper. Urmează să mai joace cu Napredak Kruševac, pe 21 iunie, Partizan Belgrad, 24 iunie și Hajduk Split, 25 iunie.

Reclamă
Reclamă

FC Pyunik, adversara lui CFR Cluj din turul 1 preliminar al UEFA Champions League

CFR Cluj își va începe aventura în preliminariile UEFA Champions League contra celor de la FC Pyunik.

Pyunik deține un record impresionant în Armenia, fiind cea mai titrată echipă din campionatul național. Fondată în 1992, adversara CFR-ului a cucerit 15 titluri de-a lungul istoriei, în 1992, 1996, 1997, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2014–15 și 2021–22.

Pe lângă cele 15 titluri, FC Pyunik a mai câștigat 8 Cupe și 9 Supercupe ale Armeniei.

Reclamă

La ora actuală, adversara campioanei României are o valoare a lotului de 5,96 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com. Cei mai scumpi jucători ai echipei sunt Nikita Baranov, Anton Bratkov, Alexander Gonzalez, Renzo Zambrano și Jose Caraballo, cotați fiecare la 300.000 de euro.

Cum arată traseul lui CFR Cluj din preliminariile UEFA Champions League

Dacă va trece de primul tur, CFR Cluj va fi cap de serie și la tragerea la sorți pentru runda secundă. Acolo, ardelenii ar putea da piept cu câștigătoarea duelului dintre Dudelange și FK Tirana.

În turul al treilea, echipa lui Dan Petrescu va avea adversari dificili, printre care se numără FC Copenhaga (Danemarca), Steaua Roşie Belgrad (Serbia), Dinamo Zagreb (Croaţia), Malmo (Suedia), Olympiacos (Grecia) sau Viktoria Plzen (Cehia).

În play-off-ul pentru grupele UEFA Champions League, CFR Cluj poate da peste echipe precum Celtic (Scoţia) sau Şahtior (Ucraina). Ardelenii au ajuns ultima oară în grupele UCL în sezonul 2012-2013, unde i-au avut adversari pe Manchester United, Galatasaray şi Braga.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:13

LIVE TEXTFreiburg – Aston Villa 0-2, în finala Europa League. Goluri superbe ale englezilor!

22:30

Cum “a ajuns” FCSB în finala Europa League dintre Aston Villa şi Freiburg

22:20

Mihai Stoica, verdict necruţător pentru Universitatea Craiova: “Zero şanse”

22:14

FotoShow de senzaţie înaintea startului finalei Europa League! Imagini impresionante

21:52

Luis Enrique a felicitat-o pe Arsenal, după titlul cucerit în Premier League! La ce capitol sunt “tunarii” cei mai buni din lume

21:34

FotoSoFi Stadium: Arena din Los Angeles, cea mai nouă de la World Cup 2026, este cea mai scumpă din lume

1 Transfer de Liga Campionilor pentru Al-Hamlawi. Suma oferită pentru jucătorul Universității Craiova 2 Tranzacţie de 40 de milioane de euro! Noi acţionari la CFR Cluj, Neluţu Varga a confirmat mutarea 3 40 de milioane de euro la un club din Liga 1! Anunţul momentului în fotbalul românesc: echipă de Champions League 4 Primul nume mare care vrea să plece de la FCSB! PAOK, interesată de transfer 5 Gabi Tamaş revine în fotbalul românesc. Cu ce echipă bate palma 6 Gigi Becali a bătut deja palma cu un jucător: “Am semnat pe un an”
Citește și