Ionuţ Chirilă e sigur: “Dacă cineva era inteligent la Clinceni, Dinamo era retrogradată acum!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 16 aprilie 2022, 14:10

Comentarii
Ionuţ Chirilă e sigur: Dacă cineva era inteligent la Clinceni, Dinamo era retrogradată acum!

Mediafax Foto / George Filip via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ionuţ Chirilă, fostul antrenor al celor de la Academica Clinceni, e de părere că dacă rămânea la echipa ilfoveană, Dinamo avea şanse mari să retrogradeze direct. Ionuţ Chirilă nu a trecut peste despărţirea cu scandal de la Academica Clinceni. Acesta spune că dacă ar fi fost lăsat să continue proiectul, atunci Dinamo era retrogradată în acest moment.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dinamo va juca barajul pentru evitarea retrogradării după ce a pierdut partida de la Mioveni, scor 0-2.

Ionuţ Chirilă: “Dinamo era retrogradată”

Dacă cineva era inteligent la Clinceni și mă asculta, dacă respecta un proiect, Dinamo era retrogradată astăzi sigur, nu mai era la baraj. O spun 100%! Cu siguranță!”, a spus Ionuţ Chirilă la digisport.ro.

Cifrele sezonului de coșmar a lui Dinamo

Dinamo nu mai poate, matematic, să scape de baraj, după ce a suferit o nouă umilință în Liga 1, 0-2 cu CS Mioveni. „Câinii” sunt în cel mai jos punct din întreaga existență. Înjurați de fani, jucătorii lui Dusan Uhrin sunt într-o criză de neimaginat.

  • A doua cea mai slabă apărare din Liga 1, cu 73 de goluri încasate în sezonul regular și play-out. Doar Academica Clinceni e sub Dinamo, care joacă însă cu juniorii, pentru că a rămas fără jucători și nu a obținut licența pentru sezonul următor de Liga 1.
  • Cei mai mulți jucători folosiți vreodată într-o stagiune de Liga 1, 53. Toate echipele care au deținut acest record negativ în trecut au retrogradat.
  • Cele mai multe înfrângeri într-o stagiune, 24, depășind borna negativă de anul trecut.
  • Umilințe maxime cu două rivale: 0-9 cu FCSB, tur-retur, 1-11 cu CSU Craiova, tur-retur.
  • 5 antrenori a adunat Dinamo pe bancă în acest sezon: Dario Bonetti, Sorin Colceag, Mircea Rednic, Flavius Stoican și Dusan Uhrin

Cu cine poate juca Dinamo la baraj

În cele patru etape rămase de disputat din play-out, Dinamo își mai poate propune doar să urce un loc, până pe poziția a 13-a, ceea ce i-ar aduce, în teorie cel puțin, un adversar mai facil la baraj.

Reclamă
Reclamă

Dacă va rămâne pe locul 14, Dinamo va juca la baraj împotriva formației de pe locul trei din play-off-ul Ligii 2, poziție ocupată acum de U Cluj, aflată la mare ”bătaie” cu Hermannstadt pentru poziția secundă, care asigură promovarea directă. Un singur punct desparte cele două echipe.

Dacă Dinamo ar reuși să încheie play-out-ul pe 13, adversarul „câinilor” ar fi locul patru din play-off-ul Ligii 2, ocupat acum de CSA Steaua, care nu are, însă, drept de promovare. Intră în calcule deci echipa clasată pe locul cinci în eșalonul secund, poziție pentru care se luptă Concordia Chiajna și Unirea Slobozia.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Câte goluri va marca Lionel Messi în Argentina - Capul Verde?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:30

Universitatea Craiova are cel mai scump lot din Liga 1. FCSB e doar pe trei. Cât a investit Mihai Rotaru în jucători

9:29

UEFA nu se ia după FIFA! Regula controversată de la Cupa Mondială nu va fi aplicată în cupele europene

9:19

“Arbitrajul a fost teribil”. Selecționerul Croației a răbufnit după ce a fost eliminat de Portugalia la World Cup

9:02

VideoCristiano Ronaldo, în lacrimi! Moment emoţionant pentru Diogo Jota la Cupa Mondială, la un an de la moartea fotbalistului

8:44

Luka Modric a făcut praf VAR-ul, după ce Portugalia a eliminat Croaţia: “Dacă ar fi fost invers, nu ar fi intervenit”

8:34

Programul zilei a 23-a de la Campionatul Mondial | Argentina lui Lionel Messi luptă cu revelația Capul Verde

1 VIDEOE oficial! Fotbalist de la Benfica, transferat de Universitatea Craiova 2 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 3 Tragedie în fotbal. Fotbalistul a fost ucis: “Se căsătorise în urmă cu doar cinci luni” 4 Dinamo transferă atacant. Andrei Nicolescu: “Ne-am înţeles!” 5 Cu ce club din Liga 1 a semnat Jovan Markovic 6 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația
Citește și