CS Mioveni – Dinamo 2-0 | „Câinii” sunt matematic la baraj. Dezastru istoric pentru clubul din Ștefan cel Mare

Avatar photo

Publicat: 15 aprilie 2022, 22:31
Actualizat: 16 aprilie 2022, 0:27

CS Mioveni – Dinamo 2-0. Echipa lui Dusan Uhrin nu mai poate, matematic, să scape de baraj. „Câinii” sunt în cel mai jos punct din întreaga existență a clubului.

Dusan Uhrin, la un antrenament al lui Dinamo

Hepta

Dinamo, cu 13 puncte, e la 12 lungimi în spatele celor de la CS Mioveni, prima echipă de deasupra locurilor de baraj, cu patru etape rămase de disputat. Conform regulamentului, chiar și dacă echipa lui Uhrin ar egala-o la puncte pe Mioveni, tot ar rămâne pe loc de baraj.

Dinamo merge la baraj

„În situația în care, la finalul playoffului, două sau mai multe echipe se află la egalitate de puncte, departajarea se face în primul rând ținându-se cont dacă a fost sau nu aplicată rotunjirea cu 0,5. În caz de egalitate și după aplicarea acestui criteriu, departajarea se va face conform numărului de puncte cu care fiecare dintre echipe a terminat sezonul regulat. Dacă și în această situație egalitatea persistă, departajarea se va efectua potrivit art. 27 din ROAF:

– Numărul mai mare de puncte obţinute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte;
– golaverajul mai bun în jocurile directe;
– numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe
– golaverajul general mai bun (diferenţa între golurile marcate şi primite în toate jocurile din campionat);
– numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile de campionat”, se arată în regulamentul LPF.

Aceleași reguli se aplică și în play-out. În fiecare dintre situațiile menționate mai sus, Dinamo e dezavantajată. Astfel, „câinii” nu mai pot, matematic, să prindă locul 12, astfel că vor juca la barajul de menținere în Liga 1.

CS Mioveni – Dinamo 2-0

Mioveni și-a creat o multitudine de ocazii la poarta lui Dinamo. În prima repriză, Balaur a ratat incredibil o lovitură de cap, din poziție ideală. „Câinii” au mai echilibrat situația în repriza secundă, dar totul s-a rupt în ultimele 20 de minute.

Andrei Panait a deschis scorul în minutul 72, cu o reluare din fața porții după o recentrare cu capul a lui Garutti la o lovitură liberă. Cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar, Sanoh a închis tabela, după ce l-a driblat pe Eșanu.

În întreaga ei existență, Dinamo nu a retrogradat niciodată din Liga 1. Clubul din Ștefan cel Mare e unul dintre cele mai mari ale României, cu 18 titluri și 13 Cupe ale României.

Ionuţ Lupescu
Fotbal • 25 sept., 13:33
Ionuţ Lupescu, discurs savuros despre o nouă candidatură la şefia FRF: „Am venit, am încercat, nu s-a vrut, la revedere!” Anunţ despre viitorul său
Jucătorii lui Dinamo, în timpul unei partide
Liga 2 • 23 sept., 15:39
Dinamo nu câştigă nici în amicale. „Câinii” lui Ovidiu Burcă au remizat cu Concordia Chiajna
Meciurile din play-off-ul Cupei României se dispută în perioada 27-29 septembrie
Cupa României • 21 sept., 16:19
FRF a stabilit programul meciurilor din play-off-ul Cupei României! Când joacă Rapid, CSA Steaua și Dinamo