Închide meniul

Toni Petrea nu își dorește ca Florin Tănase să se transfere în China: ”E golgheter, normal că-l vreau la FCSB!”

Dragoș Vasile Publicat: 23 iulie 2022, 13:30

Comentarii
Toni Petrea nu își dorește ca Florin Tănase să se transfere în China: ”E golgheter, normal că-l vreau la FCSB!”

Florin Tănase, genial după victoria cu Unversitatea Craiova / SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Toni Petrea nu își dorește ca Florin Tănase să se transfere în China. Antrenorul FCSB vrea ca golgheterul ultimelor două sezoane din România să îmbrace în continuare tricoul roș-albastru.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florin Tănase este cel mai bine plătit jucător al vicecampioanei, cu un salariu lunar de 30.000 de euro. Acesta a intrat în conflict cu Gigi Becali, care vrea să îl vândă în China pentru 3 milioane de euro.

Toni Petrea nu își dorește ca Florin Tănase să se transfere în China

”De Tănase, ce s-a întâmplat? N-am ce să clarific cu el. Și-a spus punctul de vedere, nu am ce să discut cu el. Nu am asistat la presupusele negocieri pentru Tănase. Nu pot să mă bucur sau să mă întristez.

Tănase își vede de treabă, e un profesionist. E golgheter, normal că mi-l doresc. Mi-aș dori pentru el să prindă un contract mai bun, dar, pentru noi, îmi doresc să rămână”, a declarat Toni Petrea la conferința de presă a meciului cu Rapid.

Gigi Becali „tremură” că nu își ia milioanele pe Florin Tănase

Gigi Becali „tremură” că nu își ia milioanele pe Florin Tănase, după Saburtalo – FCSB 1-0. Patronul vicecampioanei este hotărât să își vândă vedetele și ulterior, „în 2-3 ani”, să lichideze clubul pe care îl finanțează de 19 ani.  

Reclamă
Reclamă

Gigi Becali anunța că transferul lui Florin Tănase în China este realizat „în proporție de 90%”. În urma tranzacției respective, latifundiarul din Pipera ar urma să încaseze 3 milioane de euro.  

Între timp, lucrurile s-au complicat în privința transferului lui Tănase. După înfrângerea rușinoasă din preliminariile Conference League, Becali a dezvăluit că negocierile au stagnat din cauza unei neînțelegeri între impreasari. 

„Transferul lui Tănase era ca şi făcut. Eu zic că e făcut. A stagnat un pic că e ceartă între impresari. Prin altcineva s-a făcut. Tănase l-a anunţat pe un agent italian, ălora nu le convine. I-am zis: ‘Pentru ce mai semnezi cu italianul?’. Ca să nu mai poată alţi impresari să aducă oferta”, a spus Gigi Becali, pentru Digisport.

Reclamă

Victor Pițurcă, convins că lui Florin Tănase i s-ar potrivi campionatul Chinei

Victor Pițurcă a comentat posibilul transfer al lui Florin Tănase în campionatul Chinei. Fostul atacant și antrenor al Stelei asigură că e momentul oportun pentru o astfel de mutare.

„Piți” e convins că FCSB va avea de suferit dacă își va căpitanul cu 3 milioane de euro. Shanghai Port ar fi echipa care insistă pentru golgheterul ultimelor două sezoane din campionatul României.

Nu mi se pare ciudat, din contră. Dacă el a fost golgheter, era normal să se intereseze anumite echipe de el. De ce în China? Acolo sunt banii. Să îl vedem prima dată plecat… gata, dacă a găsit Gigi echipă, pleacă imediat.

Va fi un minus pentru FCSB dacă pleacă Tănase, era un jucător important pentru echipă. Dar poate e cazul să plece și el. Toată lumea ar vrea să îl vadă într-un campionat mai puternic, dar poate e mai bine așa. E mai slab campionatul în China. Poate e mai bine și pentru națională„, a declarat Victor Pițurcă la Pro Arena.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB, până la urmă, să prindă primăvara europeană?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:53 1 ian.
UPDATERadu Drăgușin, rezervă neutilizată în egalul dintre Tottenham și Brentford. Fundașul, lăsat pe bancă
22:06 1 ian.
Cristi Chivu, aşteptat să semneze: “I-a convins pe toţi”
22:04 1 ian.
Detaliul care îi îngrijorează pe apropiații lui Anthony Joshua după accident: “Nu știm cum va reacționa”
21:18 1 ian.
VideoJurnal Antena Sport | Handbaliștii de națională au ieșit la bowling, tenis de masă și biliard în prima zi din an
21:15 1 ian.
VideoJurnal Antena Sport | Ianis Hagi și soția, Elena, au fugit la Dubai de revelion
21:11 1 ian.
VideoJurnal Antena Sport | Urările pentru 2026 de la oamenii importanţi din fotbal
1 EXCLUSIVCristi Borcea, dezvăluire uluitoare. Câți porci a tăiat de Crăciun pentru el și familia lui 2 Primul transfer pe care Gigi Becali îl face în 2026 la FCSB 3 Gică Hagi taie în carne vie la Farul Constanța. Ce jucători dă afară 4 OFICIAL | Primul transfer al anului din Liga 1! 5 Transferul lui Ianis Stoica în Portugalia ajunge pe masa FIFA: „O să aibă interdicție” 6 Oferte pentru Steven Nsimba. Cât cere Universitatea Craiova pentru omul ajuns în dizgrațiile lui Mihai Rotaru
Citește și