VIDEO. Muniain e al șaptelea ”leu” în istoria lui Athletic Bilbao

De Cătălin Oprișan
Publicat: 4 mai 2022, 14:21

Dacă va evolua contra Valenciei, Iker Muniain va aduna partida cu numărul 496 pentru Athletic Bilbao.

Muniain, care a debutat la 16 ani, șase luni și 11 zile la ”lei”, îl va egala, astfel, pe miticul Piru Gainza, un fotbalist care s-a apropiat de 500 de partide în 21 de ani de activitate, în timp ce lui Iker i-au trebuit doar 13 sezoane. Susaeta (507), Iraola (510) și Joseba Etxeberria (514) sunt următoarele ”borne” de atins. Iribar are 614.

Cu toate că două leziuni grave i-au pus piedică, Iker a reușit să marcheze 71 de goluri. A adunat și două prezențe la naționala Spaniei.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

20:50 Reacţii fabuloase după ce Simona Halep a „demolat-o” pe Badosa: „Nu s-a chinuit s-o bată!” / „E agresivă, mai bună pe iarbă decât pe zgură!” 20:40 Simona Halep – Amanda Anisimova, în sferturi la Wimbledon 2022. „Simo” conduce la duelurile directe 20:30 Simona Halep vrea să fie din nou „regină” la Wimbledon: „E o plăcere! Terenul este deosebit!” 20:16 Simona Halep, „tun” financiar după calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon 2022! Câţi bani a câştigat după ce a „spulberat-o” pe Paula Badosa 19:51 VIDEOSimona Halep a „demolat-o” pe Paula Badosa în primul set din optimile Wimbledon 2022, în doar 23 de minute 19:45 Mihai Stoica, dezvăluiri uluitoare despre Marijana, „vraciul” fotbaliștilor: „Are ingrediente secrete, o chestie deosebită!” 19:45 Cremonese s-a înţeles cu Sassuolo pentru Vlad Chiricheş! Anunţul făcut în Italia: „Am ajuns la o înţelegere şi cu jucătorul!” 19:10 Simona Halep – Paula Badosa 6-1, 6-2 | „Simo”, prestaţie de vis la Wimbledon 2022! Campioana noastră s-a calificat în sferturi după ce şi-a „distrus” adversara 18:55 Dinamoviştii nu mai au nici maşină de spălat! Scene halucinante în baza de la Săftica 18:49 Amenzi uriaşe pentru organizatorii de la Wimbledon, după interzicerea sportivilor din Rusia şi Belarus
Extra • 24 iun., 12:06
VIDEO. ”Jim” Montgomery. Pe el l-a egalat David Popovici!
Echipa naţională • 10 iun., 14:04
VIDEO. I-am prins pe finlandezi și le-am dat 9-0. Everestul nostru în fotbal!
Echipa naţională • 9 iun., 15:09
VIDEO. 10, 20, 30, 40, 50… Suta! Boloni, primul tricolor cu… trei cifre!