După o întâlnire desfășurată sâmbătă dimineață, Federația de Fotbal din Norvegia a anunțat că amână călătoria echipei naționale către București pentru meciul planificat duminică seară. La acea întâlnire, Federația a fost informată că Ministerul consideră plecarea din Norvegia o abatere de la normele de carantină impuse.
Echipa națională s-a aflat izolată la un hotel din Oslo încă de când s-a aflat că Omar Elabdellaoui de la Galatasary este pozitiv cu noul coronavirus. El a fost diagnosticat vineri și, în concordanță cu legile Norvegiei, carantina trebuie să țină pentru zece zile.
Totuși, în regulamentul UEFA nu se regăsesc prevederi care să îi împiedice pe norvegieni din a veni la București.
”Alfie” Haaland: ”Este rușinos pentru fotbal”
”Este o situație incredibil de injustă pentru echipa națională a Norvegiei. (…) Este o abordare greșită din partea Ministerului Sănătății ce pune Federația într-o postură imposibilă.
Este rușinos pentru fotbal. Jucătorii norvegieni pot să călătorească spre țările unde locuiesc cu zboruri comerciale, dar nu pot să ia un avion privat până în România.
Este rușinos pentru jucători și pentru toți cei din jurul lor”, a declarat tatăl lui Erling Haaland, conform norvegienilor de la Nettavisen.
”Alfie” Haaland: ”UEFA are un protocol pe care îl urmează”
Întreg lotul Norvegiei, cu excepția lui Elabdellaoui, a fost testat negativ pentru COVID-19, iar ”Alfie” Haaland crede că acest lucru ar trebui să fie suficient pentru a le permite să joace.
”Cred că ei (n.r. UEFA) cred că asta este o exagerare. UEFA are un protocol pe care îl urmează și infecția a fost găsită și la jucători din alte țări.
Am văzut meciuri care au fost amânate în Norvegia doar din pricina unor suspiciuni legate de infecție. Noi practicăm alte reguli care fac regulamentul aproape imposibil de implementat”, a declarat ”Alfie” Haaland.
- România - Norvegia ar putea fi amânat
- Tatăl lui Haaland acuză autoritățile
- Cele mai tari momente de la Campionatul Mondial sunt în AntenaPLAY
- Marele Premiu al Ungariei se vede în Universul Antena în weekend-ul 24-26 iulie
- Corvinul – Csikszereda 3-0. Hunedorenii au revenit cu victorie în Liga 1 după 34 de ani
- Anunţul neaşteptat despre „bătăuşul” Leandro Paredes după Spania – Argentina: „Dificultăţi să respire”
- „Eurogol” la primul meci al Corvinului în Liga 1 după 34 de ani. Reușită de senzație a hunderoenilor
- Rapid – Sepsi LIVE TEXT (21:30). Daniel Pancu se întoarce în Giuleşti. Echipele de start
- UEFA, în „război” cu FIFA după finala Campionatului Mondial. Motivul pentru care Ceferin nu a asistat la meci

































