Vestea neagră a fost anunţată de clubul la care Arnau era, în prezent, director sportiv. Fostul internaţional de juniori al Spaniei a murit sâmbătă dimineaţă.
Un fost portar al Barcelonei a încetat din viaţă la 46 de ani
“Regretăm profund această pierdere şi suntem alături de familia lui în aceste momente dificile. Odihnească-se în pace!“, au transmis cei de la Oviedo, care s-au ferit să anunţe cauza morţii lui Francesc Arnau.
Ha fallecido nuestro director deportivo, Francesc Arnau Grabalosa. Lamentamos profundamente su pérdida y acompañamos a su familia en estos duros momentos.
Descanse en paz. #RealOviedo pic.twitter.com/oiuOOaRraw
— Real Oviedo (@RealOviedo) May 22, 2021
Şi Bacelona a transmis un mesaj de condoleanţe. Luna trecută, fostul goalkeeper a discutat cu preşedintele catalanilor, Juan Laporta, o revenire pe Camp Nou. I s-a propus un post în cadrul clubului.
“Suntem îndureraţi după moartea lui Francesc Arnau (1975), cel care s-a alăturat echipei FC Barcelona, la nivel de tineret, și a devenit portarul primei echipe între 1998 și 2001. Cel mai recent a fost director sportiv la Real Oviedo. Odihnească-se în pace!“, a fost comunicatul Barcelonei.
We deeply regret the death of Francesc Arnau (1975), who joined FC Barcelona at youth level and became a first-team goalkeeper between 1998 and 2001. He was most recently the sporting director at Real Oviedo. Rest in peace. pic.twitter.com/2eTRr6Nlci
— FC Barcelona (@FCBarcelona) May 22, 2021
Francesc Arnau a debutat pentru Barcelona într-un meci Atletico, pe Camp Nou, încheiat 3-3. A apărat buturile catalanilor în peste 30 de meciuri, Louis van Gaal fiind antrenorul care a avut cea mai mare încredere în el. După plecarea de la gruparea blaugrana, Arnau a jucat în deceniu pentru Malaga. A adunat acolo 130 de partide şi a experimentat atât retrogradarea, cât şi promovarea în prima ligă. S-a retras din activitate în 2011 şi, de atunci, a ocupat mai multe posturi la nivel administrativ.
Un fost portar al Barcelonei a încetat din viaţă la 46 de ani. Mesaje emoţionante au venit şi de la Real Madrid, dar şi de la alte echipe de top din Spania. Real Oviedo a decis să îşi suspende meciul cu Mirandei, iar cererea a fost acceptată de Federaţie, anunţă Marca. Confruntarea a fost reprogramată.
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
A evoluat în peste 30 de meciuri pentru Barcelona
Doliu în fotbalul spaniol
- Daniel Pancu a obţinut Licenţa Pro, la o zi după Universitatea Craiova – CFR Cluj. Postarea făcută de antrenor
- Probleme pentru Cristi Chivu înainte de Inter – Liverpool. Titularul care ar putea rata partida din Champions League
- Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus
- Motivul real pentru care Costel Gâlcă l-a exclus din lot pe Antoine Baroan, înaintea meciului cu Botoşani
- “Nu cred că își mai dorește nici el!” Şumudică a spus totul despre jucătorul care vrea să plece de la FCSB































