Universitatea Craiova – FC Argeş 1-0 | Oltenii au învins cu reuşita lui Andrei Ivan. Ocazii imense şi gol anulat pentru oaspeţi

Publicat: 17 iulie 2021, 23:22

Universitatea Craiova

Hepta

Universitatea Craiova s-a impus la limită în faţa propriilor fani. Andrei Ivan a marcat singurul gol al meciului cu FC Argeş. Atacantul oltenilor a reluat din plonjon, din centrul careului, după o fază superbă a lui George Cîmpanu.

FC Argeş a ratat două ocazii imense în prima repriză, prin Lupeta. Tot el a marcat în minutul 79, dar reuşita a fost anulată pentru un ofsaid la limită.

Pentru echipa lui Marinos Ouzounidis urmează meciul de joi, din turul 2 preliminar al Conference League, contra albanezilor de la KF Laci.

Antrenorul grec are însă bătăi de cap. Bogdan Vătăjelu şi Andrei Ivan au acuzat probleme medicale.

LIVE SCORE Universitatea Craiova – FC Argeş 1-0

Update: Final de meci.

Update: Ocazie mare Cicâldău! Greav a respins şutul din unghi.

Update: Gol anulat Lupeta! Decizie de ofsaid la limită!

Update: Andrei Ivan a acuzat probleme medicale şi a fost înlocuit cu Vladimir Screciu, în minutul 83.

Update: GOOOL U. Craiova! Andrei Ivan a înscris în minutul 55. Atacantul gazdelor a trimis cu capul, din plonjon, din centrul careului. Colli a făcut un marcaj dezastruos. Cîmpanu a driblat spectaculos şi a centrat perfect la golul lui Ivan.

Update: Scorul la pauză a rămas egal, 0-0.

Update: Antrenorul oaspeţilor, Andrei Prepeliţă, a primit cartonaş galben. A protestat pentru un fault acordat uşor, în apropierea băncii tehnice a piteştenilor.

Update: Bancu a intrat în locul lui Vătăjelu, în minutul 37. Acesta a acuzat probleme medicale.

Update: Ocazie uriaşă FC Argeş, în minutul 35! Lupeta a trimis pe lângă poartă de la 6 metri, după mingea respinsă în faţă de Pigliacelli.

Update: Ocazie mare pentru FC Argeş, în minutul 1! Marius Constantin și Vătăjelu s-au încurcat. Şutul lui Lupeta a fost apărat de Pigliacelli.

Update: A început meciul din Bănie.

Echipele de start

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Șt. Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Vătăjelu – Mateiu, Nistor – Al. Cîmpanu, Cicâldău, A. Ivan – Koljic; Antrenor: Marinos Ouzounidis

Rezerve: D. Lazar, V. Găman, N. Bancu, Screciu, Fedele, Baiaram, Markovic, Gustavo, Ofosu

FC Argeș: Greab – Tofan, G. Turda, Boldor, N. Mușat – Isfan, I. Șerban, Meza Colli, Cr. Tănase – Palic – Lupeta; Antrenor: Andrei Prepeliță

Rezerve: D. Croitoru, Viana, Moisie, D. Dumitrașcu, Joao Miguel, Teles, Pițian, Jonghe, Honciu

Universitatea Craiova a început deja sezonul, cu Supercupa, pe care a câştigat-o la lovituri de departajare contra lui CFR Cluj. Iar joia viitoare urmează debutul în Conference League, cu albanezii de la FK Laci.

În duelurile cu FC Argeş din ediţia trecută de campionat, Craiova lui Rotaru a câştigat cu 2-1, în deplasare, şi a terminat la egalitate, 1-1, pe propriul teren.

Ambele echipe şi-au păstrat intactă banca tehnică. Marinos Ouzounidis îi pregăteşte pe olteni, iar Mihai Ianovschi şi Andrei Prepeliţă se ocupă de echipa din Trivale.

• Universitatea Craiova, debut cu victorie în campionat
  • Oltenii au câştigat Supercupa în primul meci al sezonului

7:46 VIDEOFernando Alonso, cu zâmbetul pe buze după incidentul care l-a trimis pe ultimul loc în cursa de sprint din China: „Mi-a plăcut” 7:25 VIDEOMax Verstappen a dezvăluit de ce se teme, după victoria din sprintul din Marele Premiu al Chinei: „Va fi destul de dificil” 6:40 VIDEOMax Verstappen, victorie în cursa de sprint din China! Urmează calificările, de la ora 10:00, LIVE pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY 6:40 VIDEOMax Verstappen a câștigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY 19
23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1