Victor Piţurcă, dat de gol după 12 ani! Un fost tricolor a dat cărţile pe faţă: "Era foarte ciudat. A vrut să mă intimideze"

Dragoș Vasile Publicat: 28 martie 2021, 16:43

Comentarii
Victor Piţurcă, dat de gol după 12 ani! Un fost tricolor a dat cărţile pe faţă: "Era foarte ciudat. A vrut să mă intimideze"

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Născut în Germania, Maximilian Nicu a debutat la naţionala României sub comanda lui Victor Piţurcă. Acesta nu a uitat primul contact cu fostul selecţioner, pe care îl descrie ca fiind "foarte ciudat".

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Am amintiri foarte plăcute de la echipa națională. În special meciul cu Franța de la Paris mi-a rămas în minte. Deși eram outsideri, am făcut 1-1. Am avut pielea de găină, a fost foarte, foarte tare. Dar s-au întâmplat și lucruri ciudate. Victor Pițurcă, sub care am debutat, era foarte ciudat. Cred că m-a chemat doar pentru că presa a pus presiune pe el. 

Nu simțea deloc ca mine și a vrut să mă intimideze puțin. Înainte de debutul cu Austria, am fost întrebat ce număr vreau pe tricou. Nu îmi păsa. Tricoul cu numărul 7 era liber, așa că l-am luat. Toți se așteptau să încep titular, dar Pițurcă m-a lăsat să joc exact 7 minute. Și cred că a făcut-o intenționat. Pe ideea «Oh, vrei 7-le. Atunci primești 7».”, a declarat Max Nicu pentru Der Tagesspiegel.

Maximilian Nicu: "Răzvan Lucescu avea foarte multă încredere în mine"

Maximilian Nicu a jucat trei meciuri pentru România în 2009. Acesta spune că cel mai bune s-a înţeles cu Răzvan Lucescu, succesorul lui Piţurcă, care avea încredere deplină în el.

"Am primit foarte multe critici, nu m-am simțit confortabil. Asta a făcut să-mi fie greu să mă acomodez, deși succesorul lui Pițurcă, Răzvan Lucescu, avea foarte multă încredere în mine și ne-am înțeles bine. Dar finalul a fost de asemenea ciudat. 

Reclamă
Reclamă

Eram la o biserică din Munchen de Crăciun, când m-a sunat Lucescu. Când antrenorul echipei naționale sună, de obicei răspunzi. Aș fi putut ieși din biserică, să merg să vorbesc cu el. Dar m-am uitat la telefon și m-am gândit: «Nu, nu acum». Nu am răspuns și nici nu am sunat înapoi. Asta a fost. De atunci nu am mai fost în contact", a mai spus fostul fotbalist.

România – Germania | Dezvăluiri uluitoare făcute de Max Nicu despre jucătorii naţionalei: "Aveau vin roșu sau 3-4 beri"

Maximilian Nicu a făvut dezvăluiri din trecut, dar s-a rezumat şi la prezent. Fotbalistul german care a jucat pentru naţionala României a oferit declaraţii incendiare înaintea meciului din această seară dintre tricolori şi naţionala lui Joachim Low.

"Mereu îmi spuneau 'Neamțul' acolo. Poate chiar eram. Când eram anunțați că cina se servește la 6 PM, eram la masă la cel târziu 5:55. Uneori, eram singur acolo. Nimeni altcineva nu ajungea până la 6:10, 6:15.

Reclamă

Unul dintre jucători a intrat și a spus: 'Nu îmi place mâncarea', și a comandat bacon și ouă prăjite. După antrenament, toți erau cu berea în mână, iar în serile dinaintea zilelor de meci mereu aveau vin roșu sau 3-4 beri. Mi s-a părut destul de cool, dar în cele din urmă nu eram foarte confortabil", a mai povestit Max Nicu, pentru sursa citată.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:15

Alexandru Dobre, „dublă” spectaculoasă marcată în Rapid – CFR Cluj. Execuţii de pus în ramă ale vedetei lui Daniel Pancu

21:58

FotoA scăpat Marian Aioani de eliminare în startul partidei dintre Rapid şi CFR Cluj? Ce arată imaginile

21:48

Atmosferă de zile mari în Giuleşti! Rapid – CFR Cluj a început cu întârziere. Nici Ciprian Deac nu a fost uitat

21:35

„Ne dorim play-off-ul”. Florin Maxim a surprins, după Corvinul – Sepsi 1-1: „Asta le-am spus în vestiar”

21:30

LIVE TEXTRapid – CFR Cluj 3-0, ACUM. Moruţan iniţiator, Dobre marcator!

21:00

VIDEOPSV – AZ Alkmaar 0-4. Dennis Man şi colegii săi, umiliţi în AntenaPLAY

1 Englezii, verdict fără dubii după debutul lui Andrei Coubiș la Lincoln City: „Actorul principal” 2 Dinamo a luat decizia în cazul transferului lui Dennis Politic de la FCSB 3 Viitorul lui Marius Baciu la FCSB a fost decis, după eliminarea din cupele europene. Anunţul lui Mihai Stoica 4 „Se vede că e fotbalist”. Noul transfer de la Universitatea Craiova care l-a cucerit pe Florin Prunea 5 VIDEO„Nu știu cum a reușit”. Louis Munteanu, assist uluitor în MLS. Comentatorilor nu le-a venit să creadă 6 Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul lui Mircea Lucescu. Nepotul acestuia a dezvăluit totul: „Ăsta este adevărul”
Citește și