Dinamo Kiev s-a impus la scor de neprezentare, cu golurile marcate de Lednev (45), Besiedin (67) şi Buialski (81), contra echipe din liga secundă. Jucătorii lui Mircea Lucescu au o serie impresionantă: cinci victorii la rând în toate competiţiile şi un singur gol primit.
În vârstă de 75 de ani, Mircea Lucescu va lupta pentru trofeu cu învingătoarea dintre FC Oleksandria şi Zoria Luhansk, pe data de 12 mai, la Ternopil.
Mircea Lucescu, conflict cu fanii lui Dinamo Kiev
În ciuda rezultatului, Mircea Lucescu a fost atacat din nou de fanii lui Dinamo Kiev la meciul jucat în oraşul Horishni Plavni. Ca de obicei, românul i-a aplaudat pe suporterii care scandau în spatele lui.
La un moment dat, "Il Luce" şi-a pierdut însă răbdarea. "Nu sunteţi Dinamo!", a strigat în mod repetat Lucescu.
Ultrasi Dynama planowali zwyzywać Lucescu z bliższej odległości już od dawna. Do tej pory byli ledwo słyszalni, udało się im to w Tarnopolu. Rumun radzi sobie z tym dobrze, ale nie jest to dl niego proste. Dobrze, że to tylko mała grupka. pic.twitter.com/K3buAZniOD
— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) April 21, 2021
Altă parte a galeriei l-a aclamat pe Lucescu. Pentru a preîntâmpina incidentele, forţele de ordine s-au deplasat de urgenţă în spatele fanilor.
Şahtior – Dinamo Kiev 0-1. Reacţia lui Mircea Lucescu, după ce a bătut echipa la care a scris istorie
În urmă cu patru zile, Dinamo Kiev a învins-o pe marea rivală, Şahtior Doneţk, cu scorul de 1-0, iar echipa lui Lucescu mai are nevoie de o victorie în următoarea etapă pentru a deveni campioană.