Închide meniul

David Popovici a câștigat aurul și la 400 m liber, la Campionatul Național în bazin scurt! 4 medalii pentru campionul mondial, la Otopeni

Cosmin Cioboată Publicat: 13 noiembrie 2022, 20:17

Reclamă
David Popovici a câștigat aurul și la 400 m liber, la Campionatul Național în bazin scurt! 4 medalii pentru campionul mondial, la Otopeni

David Popovici, cu medalia de aur | Profimedia

David Popovici a câştigat, duminică, aurul în proba de 400 metri liber la Campionatul Naţional de înot în bazin scurt, la Otopeni. Campionul mondial și european, legitimat la CS Dinamo, a fost cronometrat cu timpul de 3:43.00.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe locul al doilea a încheiat Vlad Stancu (CSA Steaua), cu timpul de 3:43.76, iar pe 3 a terminat Vlad Mihalache (Aqua Sport Citius Bucureşti), cu timpul de 3:51.84.

David Popovici a câștigat aurul și la 400 metri liber, la Campionatul Național în bazin scurt

Per total, sportivul de 18 ani a cucerit 4 medalii la Campionatul Național de la Otopeni.

David Popovici a obţinut la Otopeni 3 medalii de aur, la 100 m liber, 200 m liber și 400 m liber. La 100 m mixt, David a câştigat medalia de argint, iar la 100 m fluture s-a retras.

Ieri, Popovici s-a clasat pe locul doi în proba de 100 m mixt din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin scurt, la Otopeni.

Reclamă
Reclamă

După ce primele două locuri au fost ocupate de Daniel Martin şi David Popovici, pe ultimul loc de podium s-a clasat Patrick Sebastian Dinu, cu timpul de 54.78.

Motivul pentru care David Popovici a refuzat SUA și a ales să rămână în România

Antrenorul lui David Popovici, Adrian Rădulescu, a dezvăluit motivul pentru care puștiul fenomen al natației a refuzat universitățile din SUA și a rămas în România.

Adrian Rădulescu a recunoscut că David Popovici a fost foarte tentat să accepte oferta americanilor, dar puștiul de 18 ani nu a vrut să se despartă de mediul de acasă din România. Antrenorul înotătorului fenomen a dezvăluit ce s-a aflat în spatele ofertelor grandioase ale universităților din SUA.

Reclamă

„Absolut. Sunt tentante. Vin şi îţi oferă o educaţie, o diplomă prestigioasă, condiţii de pregătire şi acces la specialişti. Dar iarăşi, tot trebuie să găseşti ce funcţionează pentru tine. Mediul de acolo are nişte cutume, nişte lucruri nescrise.

Când intri într-o universitate americană intri în campus. Te-ai mutat în campus, acolo înveţi, acolo mănânci, acolo te antrenezi, acolo trăieşti. Şi asta înseamnă să te aliniezi cu adevărat la valorile lor. Depinde de locul pe care îl alegi.

Odată cu sprijinul pe care îl are de la Federaţie, Comitet (n.r. COSR), club (n.r. Dinamo). După care, prin sprijinul şi înţelegerea pe care o are la şcoală. Şi, în general, oamenii pe care îi avem în jurul nostru, inconştient sau conştient, cred în visul lui. Şi încearcă să îl ajute. Când eşti într-un astfel de mediu, este bine să rămâi. Creşte riscul exponenţial la o astfel de schimbare.

Există viaţa socială, care este foarte importantă. Acolo trebuie să fii disponibil, într-o oarecare măsură. Şi scolastic, trebuie să fii disponibil. Poţi să fii tu campion olimpic, tot trebuie să îţi dai examenele. Şi trebuie să fii disponibil pentru competiţiile universităţii. Şi s-ar putea să nu fie programul care să te avantajeze pe tine, ca sportiv. Sunt multe aspecte ascunse în spatele acestor oferte pe care David a fost foarte înţelept şi a căutat să se sfătuiască”, a spus Adrian Rădulescu, conform fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:54

PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi

23:36

UPDATESerhou Guirassy a scris istorie pentru Dortmund! I-a depăşit pe Lewadowski şi Haaland contra Barcelonei

23:32

Aston Villa, două goluri în trei minute cu PSG. Execuţii de senzaţie ale englezilor

23:10

„Sper să nu ratez trofeul”. Cosmin Olăroiu, după calificarea lui Al Sharjah în finala Ligii Campionilor Asiei 2

22:43

Şeful Formulei 1, veşti proaste pentru fani! Ce circuit riscă să iasă din calendar: „Din ce în ce mai dificil”

22:41

Veste uriaşă pentru Dinamo. Se va semna contractul pentru noul stadion din Ştefan cel Mare

1 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 2 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 3 Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze” 4 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2 5 Gigi Becali, dialog incredibil cu Marius Şumudică: „Eşti arbitru? / Poate fac herpes” 6 „De ce naiba să mă retrag?” Constantin Budescu îl acuză pe Ilie Stan: „Am înţeles că a făcut aşa şi cu alţii”
Citește și