David Popovici, aur şi la 100 metri fluture la Campionatele Naţionale de înot! A şasea medalie de AUR câştigată, la Otopeni, de „Regele Nataţiei”

Iulian Focșăneanu Publicat: 9 aprilie 2023, 18:54

David Popovici, analizat de experţi înainte de Campionatele Mondiale de Înot

David Popovici, în bazin / Profimediaimages

David Popovici a obţinut medalia de aur şi la 100 metri fluture la Campionatele Naţionale de înot. Tânărul de 18 ani a reuşit o nouă performanţă uriaşă în bazinul din Otopeni. A fost a şasea medalie de aur pe care şi-a trecut-o în cont la această competiţie!

David Popovici a obţinut calificarea în finala de la 100 metri fluture cu al treilea timp. A fost cronometrat, în serii, cu timpul de 54.89 secunde.

David Popovici, aur şi la 100 metri fluture la Campioantele Naţionale de înot

În finala de la 100 de metri fluture, David Popovici a intrat pe culoarul al 3-lea.  „Regele nataţiei” a întors primul la 50 de metri şi a ajuns primul. A avut cel mai bun timp, 52.30!

Pentru David Popovici a fost a şasea finală în care s-a calificat la Campionatele Naţionale de seniori de la Otopeni. David Popovici câştigase, la CN, probele de 50 m liber, 100 m spate, 100 m liber, 50 m fluture şi 400 m liber.

Prima reacţie a lui David Popovici, după ce s-a calificat la Jocurile Olimpice din 2024

Popovici a avut prima reacţie după ce a câştigat medalia de aur la Campionatul Naţional de înot în proma de 100 m liber şi a făcut baremul de calificare.

David Popovici a câştigat medalia de aur la 100 de metri liber cu timpul de 47 de secunde şi 21 de sutimi. A fost a cincea medalie de aur pe care David Popovici a obţinut-o la Campionatul Naţional de înot.

Am reuşit să mă calific astăzi pentru că mi-am propus şi am dat răspunsul ăsta în fiecare zi că nu e nicio grabă. Asta e frumos că atunci când nu îţi doreşti ceva cu orice preţ şi reuşeşti şi reuşeşti acel ceva. Îmi propun foarte multe, mă bucur să văd tribuna foarte plină. Aplauze şi vouă.

Tocmai i-am făcut cu mâna bunicii. Vă încurajez să veniţi să ne încurajaţi că avem nevoie. Nu mi-am propus nimic încă pentru că eu şi antrenorul meu, la fiecare competiţie la care mergem, ne-am propus să fim ignoranţi cu limitele. Nu ne gândim niciodată la timpi. Mă bucur că mi-am câştigat biletul spre JO„, a spus David Popovici la tvr.ro.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României