Închide meniul

David Popovici a ratat calificarea în finala probei de 400 de metri liber, la Campionatele Mondiale în bazin scurt! Andrei Anghel, în semifinalele probei de 50 de metri spate. Robert Glință s-a retras

Viviana Moraru Publicat: 15 decembrie 2022, 2:16 / Actualizat: 20 decembrie 2022, 12:08

Comentarii
David Popovici a ratat calificarea în finala probei de 400 de metri liber, la Campionatele Mondiale în bazin scurt! Andrei Anghel, în semifinalele probei de 50 de metri spate. Robert Glință s-a retras

David Popovici/ Profimediaimages

David Popovici a ratat calificarea în finala probei de 400 de m liber, la Campionatele Mondiale în bazin scurt. Popovici s-a menajat pentru finala de la 100 m liber, care va avea loc joi, de la 10.42, în exclusivitate pe AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

David Popovici a făcut parte din a treia serie a calificărilor probei de 400 de metri liber. Andrei Anghel s-a calificat în semifinalele de la 50 de metri spate, în timp ce Robert Glință a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări.

Update 03.45: David Popovici a terminat, fără să forțeze, seria din care a făcut parte pe locul 7, cu timpul de 3 minute, 58 de secunde și 48 de sutimi.

Update 02.37: Andrei Anghel s-a calificat în semifinalele probei de 50 de metri spate. Românul a obținut al 7-lea timp în serii.

Reclamă
Reclamă

Update 02.27: Robert Glință nu a luat startul în calificările pentru semifinalele sursei de 50 de metri spate.

Update 02.25: Andrei Anghel a câștigat seria din care a făcut parte cu timpul de 23,13 secunde.

Reclamă

David Popovici luptă pentru semifinalele probei de 400 de m liber, la Campionatele Mondiale în bazin scurt

Dacă va reuşi să se califice în finală, David Popovici va lupta pentru medalie joi, de la ora 12:31.

Andrei Anghel şi Robert Glinţă, ceilalţi doi sportivi care reprezintă România la Campionatele Mondial în bazin scurt, vor intra şi ei în bazin joi, de la ora 2:23, respectiv 2:25. Aceştia vor concura în calificările probei de 50 m spate.

David Popovici a reuşit deja să se califice într-o finală la Campionatele Mondiale în bazin scurt, care se desfăşoară la Melbourne. Sportivul se luptă pentru medalie în proba de 100 de metri, joi, de la ora 10:42.

David Popovici, un nou record în 2022! Performanţă spectaculoasă la Campionatele Mondiale în bazin scurt

David Popovici a stabilit un nou record în 2022. Campionul nostru a înotat în 45.91 secunde în semifinalele probei de 100 m liber, de la Campionatele Mondiale în bazin scurt.

Pe lângă calificarea în finala competiţiei, David Popovici a bătut recordul mondial la juniori în proba de 100 m liber. El a obţinut al cincilea timp printre cei ajunşi în ultimul act.

David Popovici va lupta pentru medalii joi, de la ora 10:42, în direct şi în exclusivitate pe AntenaPLAY. În seria lui, Popovici a terminat pe 2, fiind depăşit de Maxime Grouset (45.58).

David Popovici continuă să scrie istorie și la Melbourne, acolo unde a ajuns din postura celui mai bun înotător al lumii, în 2022. El va concura în exclusivitate pe AntenaPLAY, în perioada 13-18 decembrie, după ce a câștigat de-a lungul anului 11 medalii de aur, la competițiile europene și mondiale.

David Popovici, înotătorul anului 2022

David poate atinge perfecțiunea în 2022 la probele de 100 m și 200 m liber, acolo unde a câștigat toate medaliile puse în joc la competițiile mondiale și europene de juniori și seniori, pe tot parcursul anului.

Semifinalele și finalele celor mai tari probe de la Campionatele Mondialele de înot în bazin scurt vor avea loc în perioada 13-18 decembrie, începând cu ora 10:30 (ora României) și vor fi transmis în exclusivitate pe AntenaPLAY. Seriile se vor desfășura de la ora 02:00, de asemenea doar pe AntenaPLAY.

”Vreau şi să văd Australia, vreau să concurez în Australia şi să reintru într-o forma de competiţie. Ar fi greu de gestionat un Campionat Mondial la finalul anului, dacă ar fi fost o competiţie de obiectiv mare, pentru că, deşi este un concurs important pentru mulţi, eu încă trebuie să câştig experienţă. Eu acum învăţ, mai am foarte multe de învăţat de la adversarii mei mai buni decât mine în bazin de 25 metri, aşa că pentru mine acest Mondial este ca o călătorie în care învăţ”, a spus supercampionul nostru, la plecarea spre Australia.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:07
Reacţia surprinzătoare a antrenorului lui PSV, după meciul în care Dennis Man a fost MVP, cu gol şi assist
13:00
Philadelphia 76ers, prima înfrângere din acest sezon! Toate rezultatele de vineri din NBA
12:16
Înlocuit cu Bergodi la U Cluj, Neluţu Sabău a dat verdictul în privinţa meciului “Şepcilor roşii” cu FCSB!
12:08
NEWS ALERTPatrick Vieira a plecat de la Genoa! Răsturnare de situaţie la echipa lui Dan Şucu
11:45
VIDEOErling Haaland a ieşit costumat în “Joker” pe străzile din Manchester. Imaginile virale cu starul lui City
11:35
Mihai Stoica s-a întâlnit cu Istvan Kovacs la Cluj: “Ce faci? Te prefaci că nu-i vezi?”
1 Marea companie din România a fost cumpărată de miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov 2 VIDEODennis Man, gol şi assist pentru PSV. O nouă evoluţie de senzaţie 3 A valorat 1 milion de euro la FCSB, acum are salariu de 75 de milioane de lei vechi: “Asta-i România!” 4 “Semnăm zilele acestea!” Meme Stoica anunţă un nou director sportiv la FCSB 5 Reacţia lui PSV, după ce Dennis Man a făcut un nou meci de senzaţie în Eredivisie 6 Antrenorul lui CFR, dărâmat şi el la ultimul lui meci pe banca ardelenilor! Ce a spus după ce Munteanu a plâns
Citește și