David Popovici nu va fi recompensat de CS Dinamo după cele două medalii de aur câştigate la Campionatele Europene

Dan Roșu Publicat: 18 august 2022, 13:46

Comentarii
David Popovici nu va fi recompensat de CS Dinamo după cele două medalii de aur câştigate la Campionatele Europene

David Popovici / Profimedia Images

David Popovici nu va fi recompensat de CS Dinamo după cele două medalii de aur câştigate la Campionatele Europene de Nataţie de la Roma. De la MTS, el va încasa totuşi 15.000 de euro pentru cele două performanţe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CS Dinamo premiase cele două medalii de aur adjudecate de înotătorul de 17 ani la Mondialul de la Budapesta cu 100.000 de euro, după ce Guvernul îi oferise deja 200.000 de euro. Acum, lucrurile s-au schimbat, explică Ionuț Popa, președintele CS Dinamo.

David Popovici nu va fi recompensat de CS Dinamo după cele două medalii de aur câştigate la Campionatele Europene

“David va fi premiat conform hotărârii de Guvern. Nu va mai fi o derogare, așa cum s-a întâmplat după ce a cucerit medaliile la Mondiale. Guvernul poate stabili anumite derogări, în funcție de performanță, de notorietate, sunt și alte criterii care determină acordarea unor sume suplimentare.

Noi nu putem să facem o premiere nominală, pentru David Popovici sau pentru alt sportiv, sunt niște sume prevăzute clar”, a spus Ionuț Popa, președintele CS Dinamo, pentru digisport.ro.

Câţi bani ia David Popovici pentru recordul mondial doborât

David Popovici a scris istorie în nataţia mondială, după ce a doborât recordul mondial la 100 de metri liber. Liga Europeană de nataţie îl va recompensa financiar pe David Popovici pentru această performanţă.

Reclamă
Reclamă

David Popovici a devenit cel mai rapid înotător din istorie în proba de 100 de metri liber. Acesta a stabilit un nou record în finala de la Campionatul European de la Roma. Pentru această performanţă, Liga Europeană de nataţie îi va da 10 mii de euro. La această sumă se adaugă şi premiul pentru cele două medalii: 4.000 de euro. De asemenea, premiul pentru recodul european este de 5.000 de euro.

David Popovici a scris istorie la Europenele de la Roma. Românul a doborât recordul mondial la proba de 100 metri liber, cu timpul de 46.86 secunde. Ulterior, la 200 metri liber, David a bifat al treilea timp din istorie – 1:42:96 secunde.

David Popovici nu va avea parte de festivitate oficială la revenirea în România

David Popovici nu va avea parte de festivitate oficială la revenirea în România, după ce a scris o nouă filă de istorie la Campionatele Europene de natație de la Roma. Sportivul nostru, în vârstă de 17 ani, a cucerit aurul la probele de 100 și 200 de metri liber.

Reclamă

David s-a calificat și în finala de la 400 metri liber, dar s-a retras înaintea cursei pe motivul oboselii acumulate și al programului extrem de solicitant.

David Popovici se va întoarce astăzi în țară, însă nu va avea parte de vreo festivitate oficială la aeroportul Otopeni. Motivul a fost dezvăluit de Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație.

Decizia anulării ceremoniei a fost luată de anturajul lui David. Atât familia, cât și antrenorul său, Adrian Rădulescu, au ajuns la concluzia că este mai bine ca noul „rege” al natației să „sară” peste festivitatea de la aeroport și să se odihnească înaintea următoarei competiții: Campionatele Mondiale de juniori, de la Lima (Peru).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:20

O legendă a Stelei îl face praf pe Radu Miruță: “E jale la club, ne-a luat 80% din buget. Vrea să pună lacătul”

21:19

Răsturnare de situație în privința lui Salah! Anunțul făcut după ce s-a spus că a jucat ultimul meci la Liverpool

20:59

Atletico Madrid – Arsenal LIVE TEXT (22:00). Duel „încins” pe Metropolitano Stadium. Echipele de start

20:48

Inteligența artificială a făcut topul celor mai tari meciuri de fotbal din istorie. Pe ce loc e PSG – Bayern 5-4

20:33

VideoJurnal Antena Sport | Visul oricărui jucător

20:32

VideoJurnal Antena Sport | Telenovela Bărbosu

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 „Nu a făcut ca alții, e inteligent!” Cuvinte de aur de la Mourinho pentru Chivu! Ce mesaj i-a transmis: „Voi fi acolo!” 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 4 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 5 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 6 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje
Citește și