Închide meniul

Gemenii Daniel şi Nathan Wiffen vor să scrie istorie la Campionatele Europene de înot în bazin scurt: “Vreau trei medalii de aur”

Dan Roșu Publicat: 2 decembrie 2023, 14:18

Comentarii
Gemenii Daniel şi Nathan Wiffen vor să scrie istorie la Campionatele Europene de înot în bazin scurt: Vreau trei medalii de aur

Daniel şi Nathan Wiffen - Swim Ireland

Gemenii Daniel şi Nathan Wiffen vor să scrie istorie la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, ce se vor desfăşura în perioada 5-10 decembrie, live în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Daniel şi Nathan vin la Otopeni cu bagajul deja plin cu medalii, trei de aur, dar şi cu un record mondial. Aceştia au fost în formă şi la British University and College Sport Swimming championships.

Gemenii Daniel şi Nathan Wiffen vor să scrie istorie la Campionatele Europene de înot în bazin scurt

Vlad Stancu se va duela cu cei doi la proba de 1500 de metri. Daniel a scos rezultate extrem de importante şi la 400 şi 800 de metri liber, acolo unde de asemenea e prezent şi Stancu.

“Am fost surprins de rezultatele mele. Sunt cel care deţine recordul european la 800 de metri şi mă aşteptam să fiu bun la acea probă, numărul unu în lume, dar la 400 de metri liber a fost ca un şoc. Îmi doresc să câştig trei medalii de aur la Otopeni, nu se ştie niciodată. Sincer să fiu, recordul mondial nu este nici el departe”, a spus Daniel, citat de len.eu.

Lana Pudar, campioana de 17 ani din Bosnia, ţinteşte medalii la Campionatele Europene de bazin scurt 2023

Lana Pudar, campioana de 17 ani din Bosnia, ţinteşte medalii la Campionatele Europene de bazin scurt 2023. Visul ei este o medalie la Jocurile Olimpice din 2024, dar, până atunci, luptă la Otopeni. Până atunci, vine în România, la competiţia transmisă live de AntenaPLAY, în perioada 5-10 decembrie.

Reclamă
Reclamă

Anul trecut, la 16 ani, Lana devenea prima înotătoare din Bosnia şi Herţegovina care a câştigat o medalie de aur, la 200 de metri fluture, la Roma. Ea şi-a început cariera la 5 ani.

„Îmi place la Otopeni şi mi-a plăcut tot anul trecut, când am fost la Europenele de juniori. A fost o competiţie foarte bună, la care am avut rezultate importante.

În acest an, vreau să fiu şi mai bună. Voi avea multe încurajări, pentru că avem o echipă mare. Vreau să ţintesc medaliile de aur la 100 şi 200 de metri”, a spus Lana Pudar, citat de len.eu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai bun jucător al momentului la FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:35
EXCLUSIVMarius Niculae a anunţat care este atuul lui Dinamo în lupta pentru titlu: “Şi suporterii văd asta”
12:23
Andrei Rațiu, într-un top select! Pe ce loc se află în clasamentul condus de Lamine Yamal
12:10
Noul monopost McLaren pentru sezonul 2026 a fost vândut cu 9,5 milioane de euro
11:16
Antonio Conte își ține jucătorii cu picioarele pe pământ! Mesaj categoric pentru vedetele lui Napoli
11:06
Mihai Stoica a făcut anunțul despre Louis Munteanu! Comparația făcută cu Daniel Bîrligea: “Am și confirmarea”
10:34
VIDEOPetrecerea fanilor lui PSG s-a încheiat la secția de poliție! 40 de persoane au fost reținute
1 Prima mutare a iernii la Dinamo. Andrei Nicolescu a confirmat: „Merge cu noi în cantonament” 2 Louis Munteanu a rupt tăcerea după scandalul uriaş provocat după ce a îmbrăcat tricoul FCSB. Ce a putut spune 3 Jucătorul din Liga 1 a adus prima victorie din istoria țării sale la Cupa Africii pe Națiuni, după 16 încercări 4 Răsturnare de situație la FCSB! Mihai Stoica a anunțat prima plecare a iernii: “Ne-am strâns mâna! E liber” 5 „Pleci de la FCSB?” Răspunsul categoric dat de Florin Tănase, după anunțul agentului lui 6 Fotbalistul de la FCSB, cel mai slab de pe teren! A comis penalty la Cupa Africii și a fost schimbat primul
Citește și