Închide meniul

Programul lui David Popovici la Mondialele de Natație de la Singapore. Când luptă campionul român pentru medalii

Andrei Nicolae Publicat: 27 iulie 2025, 16:21

Comentarii
Programul lui David Popovici la Mondialele de Natație de la Singapore. Când luptă campionul român pentru medalii

David Popovici, la Jocurile Olimpice de la Paris / Profimedia

David Popovici va concura în această perioadă în probele de înot ale Campionatelor Mondiale de Natație de la Singapore, care au loc între 27 iulie și 3 august. Alături de campionul olimpic, România va fi reprezentată în Asia și de Denis Popescu, câștigător a două medalii în Campionatele Europene U23 de la Samorin.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dublul campion mondial își începe parcursul la Singapore în seriile probei sale preferate, cea de 200 de metri liber, iar programul său se poate încheia cu finala de la 50 m.

David Popovici luptă pentru noi medalii mondiale la Singapore

Înotătorul român va intra pentru prima dată în bazinul închis de la Singapore luni, la ora 06:24, în seriile probei de 200 de metri liber, cea în care a devenit campion olimpic acum un an. În aceeași zi, David ar urma să concureze în semifinale, iar marți ar lua startul în marea finală.

În ceea ce privește “proba regină” a natației, cea de 100 de metri liber, Popovici va concura în serii și semifinale pe 30 iulie, miercuri, iar finala va avea loc joi. Înotătorul român va participa și într-o cursă pe care nu o stăpânește atât de bine, cea de 50 de metri liber.

Pe lângă David Popovici, Denis Popescu e și el prezent la Singapore, unde a luat deja startul în seriile probei de 50 de metri fluture, fără să se califice în semifinale. Campionul european U23 mai participă în probele de 100 de metri spate și fluture, dar și în cea de 50 de metri spate.

Reclamă
Reclamă

Programul exact al românilor de la Mondialele de Natație

David Popovici

  • 28 iulie, ora 06:24- seria a 6-a la 200 m liber, semifinale de la ora 15:07
  • 29 iulie, ora 14:02 – finală 200 m liber
  • 30 iulie, ora 05:52 – seria a 11-a la 100 m liber, semifinale de la ora 14:26
  • 31 iulie, 14:30 – finală 100 m liber
  • 1 august, ora 06:21 – seria a 13-a la 50 m liber, semifinale de la ora 14:33,
  • 2 august, ora 14:09 – finală la 50 m liber

Denis Popescu

  • 27 iulie, ora 06:29 – locul 5 în seria a 8-a la 50 m fluture, nu a mers mai departe
  • 28 iulie, ora 05:39 – seria a 6 – la 100 m spate, semifinale la ora 14:18,
  • 29 iulie, ora 14:56 – finala la 100 m spate
  • 1 august, 05:14 – seria a 5-a la 100 m fluture, semifinale la ora 14:10
  • 2 august, 14:40 – finala la 100 m fluture
  • 2 august, ora 05:43 – seria a 5-a la 50 m spate, semifinale de la ora 15:03
  • 3 august, ora 14:02 – finala la 50 m spate
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:20
“E crucial”. Antrenorul lui Alexandru Mitriță se “înclină” în fața românului după ce l-a salvat în prelungiri
18:13
LIVE VIDEOCursa Marelui Premiu de Formula 1 al Belgiei a început cu peste o oră întârziere! Oscar Piastri e lider
18:08
Reacţia lui Cosmin Contra după ce a fost demis de Al Kholood la doar 20 de zile după ce fusese numit antrenor!
17:54
Cum a ajuns Xavi “să aplice” pentru un post de selecționer, cu ChatGPT și adresă de Gmail: “Și Pep Guardiola a trimis”
17:47
CFR Cluj – FC Argeş LIVE SCORE (18:30). Ardelenii atacă podiumul la meciul 800 al lui Petrescu. Echipele de start
17:44
Alexandru Mitriță, gol dramatic înscris în China. A marcat în minutul 90+9 și a adus victoria echipei sale
1 FotoImagine rară cu Ionuţ Luţu alături de partenera lui. Cum arată acum Iulia, fost iepuraş Playboy 2 Gigi Becali vrea să dea afară un jucător de la FCSB, după eşecul cu Farul: “A pierdut toate mingile” 3 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 4 Ştefan Târnovanu a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, arbitrului Găman, înainte să fie eliminat în FCSB – Farul 1-2: “E vina mea” 5 “A venit Găman şi ne-a luat punctele”. Florin Tănase, discurs dur după ce FCSB a fost învinsă de Farul 6 “Neverosimil!” Verdictul specialistului după controversele din FCSB – Farul 1-2: “Să mai pună mâna pe carte”
Citește și