Închide meniul
VIDEO

Minnesota Timberwolves – Oklahoma City Thunder 94 – 124. Thunder, în finala NBA după 13 ani

Publicat: 29 mai 2025, 9:06

Comentarii
Minnesota Timberwolves – Oklahoma City Thunder 94 – 124. Thunder, în finala NBA după 13 ani

Shai Gilgeous-Alexander - Profimedia Images

Minnesota Timberwolves – Oklahoma City Thunder 94 – 124. Cu o apărare sufocantă care a ţinut Minnesota la doar 9 puncte în primul sfert şi cu un Shai Gilgeous-Alexander la înălţime din nou, cu 34 puncte, Oklahoma City închide în cinci meciuri Finala Conferinţei de Vest şi se califică în ultimul act după o victorie clară în care câştigătoarea nu s-a pus niciodată la îndoială.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Thunder revine în finala NBA după 13 ani. Atunci, Durant, Westbrook şi Harden erau starurile unei alte echipe foarte tinere şi pierdeau în cinci partide contra marilor favoriţi, Miami Heat, pentru care jucau LeBron, Wade şi Bosh.

Minnesota Timberwolves – Oklahoma City Thunder 94 – 124

Acum, OKC, cu al cincilea cel mai bun sezon regulat din istorie, porneşte cu prima şansă indiferent că va întâlni Indiana sau New York şi încearcă să devină a 36-a câştigătoare de sezon regulat care ia şi titlul NBA, lucru ce s-a petrecut doar o dată în ultimii şapte ani, sezonul precedent cu Boston Celtics.

Timberwolves se opresc pentru al doilea an la rând în Finala Vestului şi pierd în cinci meciuri, la fel ca anul trecut când au fost învinşi de Dallas.

La final, într-o festivitate transmisî în AntenaPLAY, echipa a primit trofeul Oscar Robertson, iar premiul Magic Johnson pentru MVP-ul Finalei Conferinței i-a revenit lui Shai Gilgeous-Alexander.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:45
Gabi Torje, stupefiat când a văzut imaginile cu fanii Argeşului înconjurându-l pe Radu Petrescu: “Nu e normal”
8:39
Primarul Piteştiului, acuzaţii incredibile: “100% se fac jocuri cu arbitrii. Ştiu prea mult eu. Nu pot să tac”
8:23
Milan, victorie la limită la Pisa. Modric a fost eroul. Diavolul, la 5 puncte de Interul lui Cristi Chivu
8:17
Mihai Rotaru a fost operat la Bucureşti! Ultimele detalii despre patronul Craiovei
8:15
“Nu e greşeală omenească, e premeditat” Cea mai dură reacţie după ce Radu Petrescu a anulat un gol valabil!
23:55 13 feb.
După scandalul legat de golul anulat incredibil, Gicu Grozav a acuzat un penalty neacordat: “Fault clar, 100%”
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 3 Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş! 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 6 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă
Citește și