După plecarea lui Gregg Popovich, anunţată vineri, gruparea San Antonio Spurs l-a numit oficial pe Mitch Johnson (38 de ani), până acum interimar, în funcţia de antrenor principal al francizei pentru sezonul următor.
În sezonul 2024-25, Johnson i-a antrenat pe texani de 77 de ori şi a terminat pe locul 13 în Conferinţa de Vest, câştigând 32 de meciuri şi pierzând 45.
Mitch Johnson, noul antrenor de la San Antonio Spurs
„Suntem încântaţi că Mitch Johnson va fi următorul nostru antrenor principal. În cei zece ani ai săi, am văzut că Mitch are valorile, echilibrul şi potenţialul de a ne conduce în viitor”, a explicat proprietarul francizei, Peter John Holt.
Detaliile contractului lui Johnson nu au fost dezvăluite de San Antonio.
Johnson s-a alăturat francizei texane în 2016 ca antrenor asistent al filialei G-League a lui San Antonio, Austin Spurs.
El a jucat un rol esenţial în câştigarea titlului din 2018 al echipei, înainte de a-şi petrece ultimele şase sezoane ca antrenor asistent în staful lui Popovich.
După 29 de ani, Gregg Popovich va părăsi banca echipei San Antonio Spurs
Gregg Popovich, antrenorul veteran al echipei San Antonio Spurs va renunţa la funcţia sa după 29 de ani la conducerea formaţiei din NBA. Conform anunţului făcut vineri de Spurs, Popovich va părăsi banca tehnică la finalul acestui sezon.
Gregg Popovich (76 de ani) ocupă postul de antrenor al echipei San Antonio Spurs din sezonul 1996-97, iar după ce nu va mai fi tehnicianul lui Spurs, Popovich va rămâne în cadrul grupării. Conform comunicatului emis de club, Popovich „va face tranziţia de la antrenor la preşedinte al operaţiunilor de baschet”.
