Alexander Ovechkin, căpitanul echipei Washington Capitals, a înscris al 870-lea său gol în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă, în cursul meciului disputat în deplasare cu formaţia Detroit Red Wings, scor 2-4, disputat duminică seara.
Hocheistul rus, în vârstă de 38 de ani, s-a apropiat astfel la doar 24 de goluri de recordul celui mai bun marcator din istoria NHL, canadianul Wayne Gretzky (894 goluri), retras din activitate în 1999.
Alex Ovechkin inches closer to Wayne Gretzky with goal No. 870 👀
•••
(🎥: @NHL) pic.twitter.com/FmdXrzRT8U
— JayOnSC (@JayOnSC) December 30, 2024
Alexander Ovechkin a marcat golul 870 al carierei
Ovechkin a marcat cu această ocazie al doilea său gol consecutiv, după ce a ratat anterior 16 meciuri ale echipei sale, din cauzei fracturi de peroneu. De la debutul acestui sezon, căpitanul lui Washington Capitals a înscris de 17 ori în 20 de partide disputate.
Rezultate înregistrate duminică în NHL
- St Louis Blues – Buffalo Sabres 2-4
- Anaheim Ducks – Edmonton Oilers 5-3
- Detroit Red Wings – Washington Capitals 4-2
- Tampa Bay Lightning – Montreal Canadiens 2-5
- Pittsburgh Penguins – New York Islanders 3-2
- Vegas Golden Knights – Calgary Flames 3-0
- Minnesota Wild – Ottawa Senators 1-3
- Chicago Blackhawks – Dallas Stars 1-5
- Los Angeles Kings – Philadelphia Flyers 5-4
- Cum arată play-off-ul Cupei Stanley 2026. Primele meciuri transmise în AntenaPLAY
- “Nu ştiu ce se va întâmpla” Alex Ovechkin, anunţ despre viitorul său: “Sper că nu este ultimul meu meci”
- Pittsburgh Penguins – Washington Capitals 0-3. Probabil ultimul episod al rivalităţii Sid vs Ovi. Alex Ovechkin, învingător
- Anze Kopitar, discurs emoționant după Edmonton Oilers – Los Angeles Kings 0-1: “Vă mulțumesc din tot sufletul”
- Colorado Avalanche a câştigat Trofeul Preşedinţilor! Încă două echipe şi-au asigurat prezenţa în play-off
































