Montreal Canadiens a câștigat meciul cu Carolina Hurricanes de pe teren propriu, scor 4-2, și și-a asigurat ultimul loc de wild card al Conferinței de Est, cu o zi înaintea finalului sezonului regulat. Echipa lui Martin St. Louis este ultima formație care s-a calificat în play-off, după ce a câștigat duelul de la distanță cu Columbus Blue Jackets.
Joi spre vineri mai au loc alte șapte meciuri, în ultima zi a sezonului regulat în play-off, fără implicații în ceea ce privește echipele calificate sau ordinea din clasament. Primele meciuri anunțate până în acest moment din prima rundă vor avea loc duminică dimineață, Winnipeg Jets – St. Louis Blues și Dallas Stars – Colorado Avalanche.
Montreal Canadiens, ultima echipă calificată în play-off-ul NHL
Play-off-ul revine în Bell Centre din Montreal pentru prima oară din 2021, atunci când echipa ajungea până în finala Cupei Stanley. Echipa lui Martin St. Louis a învins-o pe Carolina Hurricanes și nu mai poate pierde locul de wildcard din Conferința de Est. În prima rundă a play-off-ului, Montreal o va întâlni pe Washington Capitals, cea mai bună echipă din Est din acest sezon.
X #GoHabsGo pic.twitter.com/u9awjFygPz
— x – Canadiens Montréal (@CanadiensMTL) April 17, 2025
În ceea ce o privește pe Carolina Hurricanes, locul 2 din Divizia Metropolitană, va juca împotriva locului 3 din aceeași Divizie, New Jersey Devils. În Divizia Atlantic, ocupantele locurilor 2 și 3 care se vor întâlni în prima rundă sunt Tampa Bay Lightning și campioana en-titre, Florida Panthers. Al patrulea și ultimul meci de play-off din Conferința de Est se va disputa între Toronto Maple Leafs, echipa de pe primul loc din Divizia Atlantic, și Ottawa Senators, ocupanta primului loc de wildcard din Est.
THE FIELD IS SET… THE STANLEY CUP PLAYOFFS BEGIN ON SATURDAY 👀 pic.twitter.com/FYoNctIgtF
— B/R Open Ice (@BR_OpenIce) April 17, 2025
Prima rundă a play-off-ului NHL, Conferința de Est
- Toronto Maple Leafs (A1) – Ottawa Senators (WC1)
- Tampa Bay Lightning (A2) – Florida Panthers (A3)
- Washington Capitals (M1) – Montreal Canadiens (WC2)
- Carolina Hurricanes (M2) – New Jersey Devils (M3)
Dallas și Colorado, blockbuster-ul din Vest! Los Angeles și Edmonton se întâlnesc pentru a patra oară la rând
În Conferința de Vest, Winnipeg Jets, echipa care a pus mâna și pe Presidents’ Trophy, acordat celei mai bune echipe din sezonul regulat, va juca în prima rundă a play-off-ului împotriva lui St. Louis Blues, echipă care a avut o serie incredibilă pe final de sezon, cu 12 victorii la rând, stabilind și un nou record al francizei. Mai mult, serie de 12 victorii s-a încheiat chiar împotriva lui Winnipeg Jets, formație care a avut a doua serie ca lungime în acest sezon, cu 11 victorii. Câștigătoare a Diviziei Centrale și cea mai bună echipă din Vest, Winnipeg joacă împotriva ultimului loc de wildcard din Vest.
Division.
Conference.
League. pic.twitter.com/jFagI2G6on
— Winnipeg Jets (@NHLJets) April 14, 2025
