Jucătoarele României, la finalul unui meci/ Profimedia
Bucurie nebună a jucătoarelor României, după calificarea în finala Campionatelor Europene de tenis de masă, exclusiv în AntenaPLAY. Bernadette Szocs a adus victoria, în ultimul meci, contra franţuzoaicei Jia Nan Yuan.
România va lupta pentru medalia de aur la Campionatele Europene de tenis de masă contra învingătoarei din cealaltă semifinală, Germania – Portugalia. Şi acest meci se va vedea în AntenaPLAY, de la ora 14:00.
Bucurie nebună a jucătoarelor României, după calificarea în finala Campionatelor Europene de tenis de masă
Bernadette Szocs a deschis „balul” în semifinala cu Franţa. „Bernie” a învins-o cu scorul de 3-1 pe Prithika Pavade.
Ulterior, Eliza Samara a pierdut confruntarea cu Jia Nan Yuan, iar Franţa a egalat la general. Adina Diaconu a dus România din nou în avantaj, după ce a învins-o Audrey Zarif cu scorul de 3-0.
Bernadette Szocs a jucat din nou pentru România şi a învins-o pe Jia Nan Yuan. Meciul a avut momente dramatice pe final, după ce „Bernie” a ratat patru mingi de meci.
Imediat după ce meciul a fost câştigat, iar România s-a calificat în finală, jucătoarele au avut o explozie de bucurie. Bernadette Szocs a mers să le îmbrăţişeze pe celelalte coechipiere, cât şi pe antrenorul Andrei Filimon.
De cealaltă parte, franţuzoaica Jia Nan Yuan a avut o izbucnire, şi aproape a aruncat paleta pe masa de joc.
România îşi aşteaptă adversara din finala Campionatelor Europene de tenis de masă. „Tricolorele” se vor duela cu învingătoarea dintre Germania şi Portugalia, iar ultimul act va avea loc duminică, de la ora 15:00.
