Eliza Samara, revenire de senzaţie în meciul cu Jia Nan Yuan, din semifinalele Campionatelor Europene

Iulian Focșăneanu Publicat: 16 septembrie 2023, 12:18

Eliza Samara, revenire de senzaţie în meciul cu Jia Nan Yuan

Eliza Samara, în timpul unui meci / Profimediaimages

Eliza Samara a avut o revenire de senzaţie în meciul cu Jia Nan Yuan. Românca a impresionat în confruntarea cu Franţa din semifinalele Campionatelor Europene, care sunt LIVE VIDEO în AntenaPLAY.

Tricolorele au început extraordinar duelul care avea ca miză calificarea în finală. Bernadette Szocs a reuşit să o învingă fără mari emoţii pe Prithika Pavade, scor 3-1.

Elizabeta Samara a venit apoi la masă şi a dat peste cea mai bună jucătoare a Franţei. Jia Nan Yuan, sportiva născută în China, a arătat că este în mare formă şi a câştigat cu 11-6 primul set.

Jucătoarea în vârstă de 38 de ani, de pe locul 20 în clasamentul mondial, a condus cu 10-8 şi în setul secund. Samara nu a renunţat la luptă şi a reuşit să întoarcă scorul. A salvat trei mingi de set şi s-a impus cu 13-11.

România luptă pentru un loc în finala Campionatelor Europene, care va putea fi urmărită duminică, de la ora 15:00, în direct în AntenaPLAY!

Bernadette Szocs, punct superb câştigat în semifinala cu Franţa

Duelul dintre România şi Franţa a fost deschis de Bernadette Szocs, cea mai bine cotată românca din tenis de masă. Szocs a început ezitant partida, iar Pavade, adversara sa, a condus cu 5-1.

Ulterior, Szocs a câştigat un punct superb, pe serviciul său, punct care a descătuşat-o. Românca a lovit în forţă, iar jucătoarea din Franţa, după mai multe ridicări ale mingi, a trimis pe lânga tabla de joc.

A fost punctul care i-a oferit moral de fier româncei. Szocs a câştigat următoarele cinci puncte, până la scorul de 7-5. Ulterior, aceasta a câştigat şi primul set, scor 11-9.

Bernadette Szocs şi-a continuat forma bună şi în setul secund. A avut un start lansat, şi după doar câteva minute, conducea cu scorul categoric de 5-0.

România luptă pentru calificarea în marea finală a Campionatelor Europene de tenis de masă. „Tricolorele” au avut un parcurs perfect la competiţia din Malmo, după victoriile înregistrate în grupă cu Slovenia şi Croaţia, şi în fazele eliminatorii, cu Serbia şi Spania.

4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”