România a câştigat 8 medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă de la Sarajevo

Publicat: 8 septembrie 2024, 22:30

Sursa: Federaţia Română de tenis de masă

România a câştigat 8 medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă de la Sarajevo. Sportivii români au obţinut opt medalii, dintre care două de aur, două de argint şi patru de bronz, la ediţia a 49-a a Campionatelor Balcanice de tenis de masă pentru seniori de la Sarajevo (Bosnia-Herţegovina), încheiată duminică.

O medalie de aur au câştigat Hunor Szocs şi Dragoş Bujor la dublu masculin, după 3-2 (11-4, 11-8, 8-11, 10-12, 11-8) cu greciiAngelakis/Konstantinopoulos. În semifinale, românii i-au învins pe sârbii Levajac/Djilas cu 3-2 (11-7, 5-11, 15-13, 8-11, 13-11), potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Tania Plăian a pierdut finala feminină de simplu cu grecoaica Aikaterini Toliou, scor 3-4 (9-11, 9-11, 11-13, 11-4, 11-9, 11-9, 6-11). În semifinale, Tania Plăian a dispus de bulgăroaica Ţvetelina Gheorghieva cu 4-0 (11-8, 11-5, 11-7, 11-7), în timp ce Bianca Mei-Roşu nu s-a prezentat la semifinala cu Toliou (0-4), scrie agerpres.ro.

Dragoş Bujor a fost învins de grecul Konstantinos Angelakis cu 4-0 (11-5, 11-9, 11-6, 11-5), în finala masculină de simplu, după ce în semifinale a beneficiat de neprezentarea turcului Ibrahim Gunduz (4-0).

La dublu feminin, Bianca Mei-Roşu şi Tania Plăian nu s-au prezentat la semifinala cu bulgăroaicele Hristova/Iovkova (0-3).

România avea deja două medalii în competiţiile pe echipe, aur la feminin şi bronz la masculin, precum şi una de bronz la dublu mixt, prin perechea Dragoş Bujor/Tania Plăian.

„În probele individuale, cea mai înaltă treaptă a podiumului a fost atinsă de perechea de dublu masculin formată din Hunor Szocs/Dragoș Bujor, medaliată cu aur în Sarajevo, în urma unei finale spectaculoase, în care cei doi și-au menținut concentrarea pentru 3-2 (11-4, 11-8, 8-11, 10-12, 11-8).
De asemenea, Dragoș Bujor a fost finalist și în proba de simplu, unde a fost în formă, din faza grupelor și până la calificarea în finală. Din păcate, ultimul act a fost pierdut, scor 0-4 (5-11, 9-11, 6-11, 5-11).
Medaliile de argint și bronz la simplu feminin au fost ale României. Tania Plaian a dominat grupa din care a făcut parte și a continuat cu același entuziasm până în finala cu Aikaterini Toliou (Grecia). Sportiva noastră a revenit superb de la 0-3 și a mărit ritmul pentru titlu, însă a cedat ultimul set, scor 3-4 (9-11, 9-11, 11-13, 11-4, 11-9, 11-9, 6-11). Bianca Mei-Roșu a făcut un efort mare pentru a intra în zona medaliilor, din cauza unei probleme medicale cu care s-a confruntat în sfertul de finală și care nu i-a mai permis să dispute semifinala probei.
 Din cauza aceleiași probleme medicale, Bianca Mei-Roșu nu a mai putut disputa semifinala de dublu alături de partenera Tania Plaian, iar tricolorele au rămas cu medaliile de bronz. Pe locul al treilea l-a dublu mixt s-a clasat perehea Dragoș Bujor/Tania Plaian, care a fost la câteva puncte distanță de finală”, a anunţat şi Federaţia Română de tenis de masă.

Ce rezultat va obţine România cu Lituania, după victoria de senzaţie cu Kosovo?

Ilie Dumitrescu, înainte de România – Lituania: „Să vedem cum va aborda meciul Lucescu”

23:33

Jannik Sinner a câştigat US Open 2024! L-a învins pe Taylor Fritz şi a devenit primul italian care se impune la Flushing Meadows

23:12

EXCLUSIVCu Mircea Lucescu selecţioner, Răzvan Marin crede că visul suprem al românilor se poate îndeplini: „Trebuie să fim acolo!”

22:25

Se anunţă o nouă plecare de la Rapid! Nu mai are loc în echipă şi are două oferte din Liga 1

21:15

Atacantul de 5 milioane de euro va semna cu Rapid, deşi a fost prezentat de o altă echipă. Lovitura dată de Şumudică

1 Foto„Nu spune, e ilegal, dragă” Ion Ţiriac a întrerupt-o imediat pe Simona Halep: „Aoleu, da” 2 FotoIon Ţiriac a „pus tunurile” pe rivalul lui David Popovici! Suspiciuni de dopaj pentru Pan Zhanle: „Nu ai voie de 8 ori” 3 FotoRăzvan Lucescu şi PAOK, gest superb pentru micuţul fan al echipei din Grecia care se pregăteşte de operaţia vieţii lui! 4 Vestea neplăcută pe care a primit-o selecţionerul Mircea Lucescu înainte de meciul România – Lituania! 5 Aryna Sabalenka este noua campioană de la US Open! A învins-o pe Jessica Pegula în finală. Ce borne a atins numărul 2 WTA 6 Cine este, de fapt, atacantul ridicat în slăvi de Marius Şumudică ce semnează cu Rapid: „N-a mai călcat unul ca el în România”