Închide meniul

România – Japonia, meciul pentru o medalie mondială! Viorel Filimon: “Facem tot posibilul să ne apropiem de acest zid asiatic”

Dan Roșu Publicat: 22 februarie 2024, 10:00

Comentarii
România – Japonia, meciul pentru o medalie mondială! Viorel Filimon: Facem tot posibilul să ne apropiem de acest zid asiatic

Bernadette Szocs sărbătoreşte o victorie - Profimedia Images

România – Japonia, meciul pentru o medalie mondială, a fost prefaţat de antrenorul tricolorelor, Viorel Filimon. Duelul din sferturile Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe e live în AntenaPLAY, joi, de la ora 13:00.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Calificarea în sferturi le-a adus fetelor noastre şi prezenţa la Jocurile Olimpice de la Paris. Urmează acum un nou obiectiv teribil: “spargerea zidului asiatic”. Prima şansă: sfertul de finală cu Japonia.

România – Japonia, meciul pentru o medalie mondială

“Este a șasea calificare consecutivă la Jocurile Olimpice. Am reușit să facem un Campionat Mondial bun până acum ajungând în primele opt, rămâne să încercăm să ajungem în semifinale în meciul susținut cu Japonia, unul dificill.

Să sperăm că fetele au mai căpătat ceva experiență, au învățat ceva din lucrurile bune sau mai puțin bune văzute aici și sperăm ca până la Jocurile Olimpice să facem tot posibilul să ne apropiem de acest zid asiatic, care parcă tot crește”, a spus Filimon.

România – Japonia LIVE VIDEO (joi, 13:00, AntenaPLAY)

România va da piept cu una dintre favoritele competiţiei de la Busan, după ce şi-a îndeplinit obiectivul: tricolorele s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, după 3-0 cu Egipt.

Reclamă
Reclamă

România are victorii pe linie la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe, competiţie transmisă exclusiv în AntenaPLAY. Fetele noastre au învins în Grupa 7 Suedia, Canada, Singapore şi Serbia.

În optimi, în meciul pentru Jocurile Olimpice de la Paris, fetele noastre au strălucit din nou, impunându-se cu un categoric 3-0. Urmează însă de departe cel mai greu duel de până acum, cel contra Japoniei.

România şi Japonia se vor întâlni în ultimul sfert de finală al competiţiei. Primele trei vor fi Taipei – Hong Kong, China – Coreea de Sud şi Franţa – Germania.

Reclamă

Lotul feminin este format din Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Elena Zaharia, antrenorii Viorel Filimon, Mihaela Şteff şi kinetoterapeutul Petruţ Ghiţă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:27
Avertisment pentru Xabi Alonso! Anunţul care agită spiritele la Real Madrid: “Există limite”
17:20
Universitatea Craiova – Sparta Praga LIVE TEXT (19:45). Ceață extrem de densă pe “Obemenco”
17:19
Ştefan Baiaram, anunţ înainte de Universitatea Craiova – Sparta Praga: “Să intrăm în primele 8”
16:56
Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro
16:54
O nouă lovitură pentru Cristi Chivu! Fundaşul de la Inter, OUT cel puţin o lună
16:30
Planul B. Ce fotbalist vrea să transfere Gigi Becali dacă nu ajunge la un acord cu Kevin Ciubotaru
1 Gigi Becali vrea un alt fundaș din Liga 1, după ce transferul lui Kevin Ciubotaru a intrat în impas. Noua țintă de la FCSB 2 Arne Slot a recunoscut că nu a fost penalty în Inter – Liverpool 0-1! Reacţia genială a olandezului 3 Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni 4 Super-transferul anunţat de Gigi Becali la FCSB nu e făcut! Agentul a rupt tăcerea: “Asta e prioritatea” 5 Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!” 6 Gigi Becali forţează transferul iernii la FCSB! Jucătorii implicaţi în tranzacţie
Citește și