Închide meniul

“Veste tristă şi greu de aceptat!” A murit Maria Alexandru, legenda tenisului de masă din România. A avut un palmares fenomenal

Iulian Focșăneanu Publicat: 27 noiembrie 2024, 21:17

Comentarii
Veste tristă şi greu de aceptat! A murit Maria Alexandru, legenda tenisului de masă din România. A avut un palmares fenomenal

Maria Alexandru, în timpul unui meci / Federaţia de Tenis de Masă

Maria Alexandru, legenda tenisului de masă din România, a murit la vârsta de 84 de ani. Fosta mare sportivă a avut un palmares pur şi simplu fenomenal. Câştigase 12 medalii la Campionatele Mondiale şi urcase de 16 ori pe podium la Campionatele Europene.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vestea tragică a fost anunţată de Federaţia Română de Tenis de Masă. Maria Alexandru a jucat de la vârsta de 12 ani numai la clubul Progresul din Bucureşti. S-a retras la aproape 40 de ani, după o carieră de invidiat.

Maria Alexandru a murit la 84 de ani

A murit MARIA ALEXANDRU.

O veste tristă și greu de acceptat, firul vieții se rupe și pentru campionii care par nemuritori.
Legendă a tenisului de masă, MARIA ALEXANDRU rămâne în memoria noastră prin performanțele sale remarcabile, o sportivă care a scris istorie în tenis de masă și în lumea sportului.

Un palmares incredibil, 12 medalii la Campionatele Mondiale, 3 de aur, 5 de argint și 4 de bronz, 16 medalii la Campionatele Europene, 4 de aur, 5 de argint și 7 de bronz, de 12 ori câștigătoare a Open-ului Angliei, dintre care de 6 ori la simplu, alte nenumărate medalii la alte competiții internaționale și la campionatele naționale.

Reclamă
Reclamă

Toată cariera ei a fost legitimată la clubul Progresul București.

Maestră emerită a sportului, distinsă cu “Ordinul Muncii clasa I”, MARIA ALEXANDRU a fost una dintre cele mai titrate sportive ale tenisului de masă european și mondial.

MARIA ALEXANDRU s-a retras devreme din viața publică, a preferat să fie discretă și s-a stins acasă, alaturi fiindu-i prietena cea mai bună.

Reclamă

Un pios omagiu unei sportive a carei viață a fost tenisul de masă.

MARIA ALEXANDRU va fi înmormântată la Băile Herculane, lângă familie.

Condoleanțe familiei!

Dumnezeu s-o odihnească!“, a fost anunţul făcut de Federaţia de Tenis de Masă.

În urmă cu mai mulţi ani, Maria Alexandru anunţase că trăieşte o adevărată dramă, după ce puţini oameni îşi mai aminteau de ea.

Mereu am fost apreciată mai mult afară decât în ţară, dar se pare că acesta este sport naţional la noi.

(De ce vă temeţi cel mai mult?)De moarte. De fapt, mai întâi aş putea spune că mă tem de boală şi apoi de moarte“, spunea Maria Alexandru pentru romanialibera.ro.

Maria Alexandru ar fi împlinit 85 de ani pe 30 decembrie.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:57
Hermannstadt – Dinamo 1-2. Dubla lui Raul Opruț duce „câinii” lui Kopic pe prima poziție în Liga 1
21:45
LIVE SCOREInter – Pisa 0-1. Oaspeţii au deschis surprinzător scorul! Lovitură pentru Cristi Chivu în startul partidei
21:32
Ce onoare! Cristi Chivu va avea un rol impresionant la Jocurile Olimpice de Iarnă
21:28
“Suntem interesaţi” Echipa din Liga 1 care vrea să îl transfere pe Denis Alibec!
21:07
VideoJurnal Antena Sport | Naţionala de polo s-a calificat la Mondial
21:05
VideoJurnal Antena Sport | Screciu visează să ia cupa şi campionatul cu Craiova! Vrea şi naţionala la Mondial
1 Primul jucător dat afară de Gigi Becali de la FCSB, după ruşinea de la Zagreb: “Poate să plece de mâine” 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Atacantul de 40 de milioane de euro merge în Ligue 1 3 “N-ai nicio idee ce e ăla fair-play!”. Scandal după meciul Soranei Cîrstea cu Naomi Osaka de la Australian Open 4 Atacant de 2 milioane de euro la FCSB, după ruşinea de la Zagreb. Gigi Becali a făcut anunţul 5 La ce oră se joacă meciul Gabriela Ruse – Mirra Andreeva, în turul 3 la Australian Open? Anunțul organizatorilor 6 S-a făcut! Botoşani îl aduce în Liga 1 pe fostul jucător de la FCSB! Lovitura dată de Iftime
Citește și