Ana Bogdan, eliminată în optimi, la Adelaide

Dan Roșu Publicat: 10 ianuarie 2024, 8:59

Ana Bogdan, în timpul unui meci - Profimedia Images

Ana Bogdan a fost eliminată în optimi, la Adelaide. Laura Siegemund este cea care a învins-o, cu 6-4, 7-5 în cadrul turneului dotat cu premii totale de 922.573 de dolari.

Ana Bogdan (31 ani, 66 WTA), intrată pe tabloul principal ca „lucky loser”, s-a înclinat după o oră şi 51 de minute de joc.

Românca a condus cu 5-2 în setul secund, dar a pierdut cinci ghemuri la rând şi meciul.

Ana Bogdan şi Laura Siegemund erau la egalitate înaintea acestui duel în meciurile directe, 1-1, după ce germanca s-a impus în 2018, în primul tur la Rabat, cu 6-4, 6-1, iar românca a câştigat anul trecut la Dubai, cu 7-5, 6-3, în primul tur.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 13.170 şi 73 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Sorana Cîrstea, eliminată de Jelena Ostapenko

Sorana Cîrstea a fost eliminată de Jelena Ostapenko, la Adelaide. Jucătoarea de pe locul 26 WTA a fost învinsă, marţi, în primul tur al turneului, de letona Jelena Ostapenko, cap de serie numărul 6, scor 6-2, 2-6, 4-6.

Ostapenko, numărul 12 mondial, sfertfinalistă la Brisbane International de săptămâna trecută, a avut nevoie de o oră şi 58 de minute pentru a se impune, refuzându-i lui Cirstea, locul 26 mondial, prima victorie din sezonul 2024.

Ostapenko a câştigat acum patru din cele cinci meciuri disputate împotriva lui Cirstea. De asemenea, Sorana rămâne fără victorie în 2024, după ce a fost eliminată în primul tur şi la Brisbane, de Noskova, 4-6, 6-4, 4-6. Astfel, ea rămâne fără victorie înainte de Australian Open 2024.

Premiul pentru prezenţa în primul tur este de 8.860 de dolari şi 1 punct WTA, iar cel pentru accederea în optimi este de 13.170 de dolari şi 60 de puncte WTA.

8:45 Cum ar putea arăta primul 11 de la FCSB, în Champions League! Numele surpriză propus de la Rapid de Basarab Panduru 8:31 „Anchete în stilul Bulibașa!” Mircea Sandu a auzit acuzațiile lui Mircea Lucescu și a izbucnit nervos: „Perversitatea asta…” 8:18 Florin Talpan, atac furibund la adresa FCSB! Campioana a primit interzis în Ghencea: „Nu are ce să caute acolo!” 0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY