Închide meniul

Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Parma, după ce a învins-o pe Irina Begu, scor 6-2, 7-6

Valentin Pîrcălabu Publicat: 29 septembrie 2022, 21:12 / Actualizat: 29 septembrie 2022, 23:10

Comentarii
Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Parma, după ce a învins-o pe Irina Begu, scor 6-2, 7-6

Ana Bogdan a învins-o pe Irina Begu în două seturi | Profimedia

Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Parma, după ce a învins-o pe Irina Begu, scor 6-2, 7-6.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (53 WTA, favorită nr. 6) s-a calificat joi în semifinalele turneului WTA de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 203.204 euro, după ce a trecut în sferturile de finală, în două seturi, de compatrioata sa Irina Begu (33 WTA, favorită nr. 3), 6-2, 7-6 (8/6).

Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Parma

Ana Bogdan s-a impus după aproape două ore de joc, ea reuşind 2 aşi şi făcând o singură dublă greşeală, în timp ce Begu a avut un singur as şi a comis 9 duble greşeli. Bogdan a avut un procentaj mai bun la primul serviciu, 67%, faţă de Begu, 61%.

Acesta a fost primul meci dintre Bogdan şi Begu. Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 8.870 de euro şi 110 puncte WTA, în timp ce Begu rămâne cu 5.000 de euro şi 60 de puncte WTA, scrie agerpres.ro.

În urma acestui rezultat, Ana Bogdan va intra pentru prima dată în carieră în TOP 50.

Reclamă
Reclamă

”A fost un meci fantastic, incredibil, Irina este o prietenă de-ale mele, este româncă. o respect foarte mult, joacă foarte bine. Am dat totul astăzi, sunt foarte fericită și foarte fericită pentru că sunt într-o nouă semifinală.

Da, voi intra în Top 50 în premieră, așa este. Ce pot să spun: Joc cu multă plăcere acum, cu bucuirie, pentru familie, prieteni, fani, mă simt foarte bine pe teren.

Cred că lucrurile s-au schimbat de când mi-am schimbat gândirea. Viața mea este în regulă acum. mă simt foarte bine”, a spus Ana Bogdan pentru digisport.ro.

Reclamă

Ana continuă astfel rezultatele bune din ultima perioadă, începute cu finală la Varşovia (WTA 250), titlu la Iaşi (WTA 125) şi semifinală al Portoroz (WTA 250).

În penultimul act, Ana Bogdan va evolua împotriva jucătoarei egiptene Mayar Sherif (74 WTA).

Cealaltă semifinală le va opune pe Maria Sakkari (Grecia, 7 WTA, principala favorită) şi Danka Kovinic (Muntenegru, 78 WTA).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:17
LIVE SCORESteaua Roşie – Pafos 0-2! Gol în minutul 1 pentru echipa românului Vlad Dragomir! Rangers – Club Brugge 1-3
23:15
Probleme uriaşe pentru FCSB! 3 jucători importanţi ai campioanei, în pericol să rateze duelul cu Aberdeen!
22:48
Julio Cesar Chavez Jr., expulzat din SUA şi arestat în Mexic pentru presupuse legături cu traficul de droguri!
22:34
Verdictul specialistului după ce Gigi Becali a acuzat că Rapidului trebuia să îi fie anulat un gol cu FCSB!
22:20
VideoJurnal Antena Sport | Doi tineri visează să câştige medalii pentru România la Mondialul de karate
22:13
VideoJurnal Antena Sport | Sara, campioana la dresaj care salvează animalele abandonate
1 Gigi Becali are un nou favorit la FCSB: “E o dulceaţă de fotbalst” 2 Gigi Becali a desfiinţat-o pe Rapid, după derby-ul cu FCSB: “Foarte slabă! Cum să te baţi la titlu?” 3 Adrian Mititelu, dezvăluiri incredibile despre Vladislav Blănuţă: “Va juca în Liga a 3-a şi va primi o lecţie de viaţă” 4 Gigi Becali a făcut praf doi titulari de la FCSB, după remiza cu Rapid: “N-a contat. Am dat ordin să nu mai facă asta” 5 Gabi Torje, impresionat de un atacant din Liga 1: “Pentru mine, e numărul 1” 6 Florinel Coman pleacă de la Al Gharafa! Unde va ajunge jucătorul dorit şi de Gigi Becali la FCSB
Citește și