Andrei Rublev, victorie în 3 ore şi 42 de minute, în primul tur de la Australian Open 2024

Antena Sport Publicat: 14 ianuarie 2024, 13:23 / Actualizat: 15 ianuarie 2024, 17:09

Andrei Rublev, victorie în 3 ore şi 42 de minute

Andrei Rublev, la finalul meciului din primul tur de la Australian Open 2024 - Profimedia Images

Andrei Rublev a obţinut o victorie în 3 ore şi 42 de minute, în primul tur de la Australian Open 2024. Rusul cap de serie 5 l-a învins în set decisiv pe brazilianul Thiago Seyboth Wild, locul 78 mondial.

Rublev s-a impus cu scorul de 7-5, 6-4, 3-6, 4-6, 7-6(6), după un meci care a durat trei ore şi 42 de minute.

În turul doi, Andrei Rublev va evolua cu învingătorul meciului dintre americanul Christopher Eubanks şi japonezul Taro Daniel.

Pe de altă parte, Jannik Sinner, numărul 4 mondial, a debutat în forţă la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al sezonului din circuitul profesionist de tenis, reuşind să-l învingă în trei seturi, 6-4, 7-5, 6-3, pe olandezul Botic van de Zandschulp (59 ATP), într-o partidă disputată duminică la Melbourne Park.

Sinner este singurul jucător care l-a învins anul trecut pe sârbul Novak Djokovic după turneul de la Wimbledon. Italianul a reuşit acest lucru de două ori, la Turneul Campionilor (în faza grupelor) şi în Cupa Davis.

Următorul adversar al lui Jannik Sinner va fi câştigătorul meciului dintre argentinianul Pedro Cachin şi olandezul Jesper de Jong, jucător ieşit din calificări.

21:26 Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat” 21:17 „O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris 21:08 Video„Sunt talente extraordinare!” Ion Marin, încântat de noua generaţia a României U18 20:55 LIVE TEXTCorvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi 1-1, finala Cupei României. Gălăţenii au deschis scorul, dar au fost egalaţi de hunedoreni 20:50 Mihai Stoica a auzit ce a spus Gigi Becali şi a reacţionat imediat: „Faci asta şi poţi să deschizi capacul de la sicriu” 20:50 LIVE VIDEOPAOK – Panathinaikos 1-0 e ACUM în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu a deschis scorul după o gafă monumentală a oaspeţilor! 20:03 Reacţia categorică a lui Mircea Lucescu, după ce Dan Şucu ar fi ales noul antrenor de la Rapid: „Soluţia cea mai bună!” 20:03 FotoMoştenitorii lui Diego Maradona cer Balonul de Aur furat de la tatăl lor! Cum încearcă să anuleze vânzarea trofeului 19:49 Germania – Letonia 8-1 și Cehia – Danemarca 7-4 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:45 Chelsea va încasa un bonus de pe urma transferului lui Eden Hazard la Real Madrid din 2019! Motivul este uluitor Vezi toate știrile