Andy Murray se retrage din tenis după Jocurile Olimpice 2024, după ce va evolua pentru ultima oară pe terenurile de zgură de la Paris. Turneul olimpic va fi ultimul din cariera sa.
”Am ajuns la Paris pentru ultimul meu turneu. Săptămânile pe care le-am petrecut concurând pentru Marea Britanie au fost de departe cele mai memorabile din cariera mea şi sunt extrem de mândru să o fac pentru ultima oară”, a scris el pe X.
Arrived in Paris for my last ever tennis tournament @Olympics
Competing for 🇬🇧 have been by far the most memorable weeks of my career and I’m extremely proud to get do it one final time! pic.twitter.com/keqnpvSEE1
— Andy Murray (@andy_murray) July 23, 2024
Andy Murray se retrage din tenis după Jocurile Olimpice 2024
Britanicul în vârstă de 37 de ani a câştigat prima sa medalie de aur pe teren propriu la Londra, în 2012, când l-a învins în finală pe Roger Federer în trei seturi (6-2, 6-1, 6-4).
Păstrându-şi titlul patru ani mai târziu, la Rio, împotriva argentinianului Juan Martin Del Potro, el a devenit singurul jucător din istorie care a câştigat de două ori turneul olimpic de simplu masculin.
Triplul câştigător de Grand Slam a suferit o intervenţie chirurgicală la şold în ianuarie 2019.
Dan Evans, numărul trei britanic, va fi partenerul lui Murray la dublu.
Rundele inaugurale ale turneului de tenis de la Paris încep la Roland Garros pe 27 iulie, iar evenimentul se încheie pe 4 august.
- Karolina Muchova, campioană la WTA Bad Homburg! A profitat de problemele medicale ale adversarei
- Gabriela Ruse, capăt de drum la WTA Bad Homburg! Românca, eliminată în semifinale. Ce sumă a primit
- Româncele și-au aflat primele adversare de la Wimbledon. Sorana Cîrstea a fost cap de serie la tragerea la sorți
- Gabriela Ruse, în semifinale la Bad Homburg! Victorie superbă în faţa fostului număr 8 WTA
- Irina Begu, victorie dramatică în primul tur la WTA Bad Homburg! A învins o legendă a tenisului în aproape trei ore


































