Închide meniul

Aryna Sabalenka a fost învinsă de Elena Rybakina la Turneul Campioanelor 2024

Publicat: 6 noiembrie 2024, 19:54

Comentarii
Aryna Sabalenka a fost învinsă de Elena Rybakina la Turneul Campioanelor 2024

Profimedia

Jucătoarea belarusă de tenis Aryna Sabalenka (1 WTA) a pierdut miercuri primul său meci la Turneul Campioanelor 2024, la Riad, în faţa Elenei Rybakina (Kazahstan, 5 WTA), în timp ce chinezoaica Qinwen Zheng (7 WTA) a câştigat partida disputată cu italianca Jasmine Paolini (4 WTA).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Belarusa a cedat în trei seturi, 4-6, 6-3, 1-6, în faţa jucătoarei din Kazahstan, deja eliminată din competiţie, după o oră şi 40 de minute. Sabalenka a avut patru aşi şi a comis patru duble greşeli, Rybakina reuşind 6 aşi şi comiţând patru duble greşeli. Sabalenka are asigurat locul în semifinale de pe prima poziţie a grupei, scrie agerpres.ro.

Elena Rybakina a învins-o pe Aryna Sabalenka la Turneul Campioanelor 2024

În cealaltă partidă, Zheng şi-a asigurat al doilea bilet în semifinale după ce a trecut în două seturi simetrice, 6-1, 6-1, de Paolini. Chinezoaica a avut nu mai puţin de 12 aşi fără a comite vreo dublă greşeală, italianca nereuşind vreun as şi făcând o dublă greşeală.

În cea de-a cincea zi de concurs, Qinwen Zheng și Jasmine Paolini au deschis programul cu un duel de totul sau nimic. Cele două tenismene sunt debutante la Turneul Campioanelor şi ambele au reușit anul acesta să dispute finale în turnee de Grand Slam. Italianca Jasmine Paolini a jucat anul în două turnee de Grand Slam. Cele două jucătoare au intrat pe terenul purpuriu de la Riad cu o victorie și o înfrângere în bagaj. Ambele au pierdut în fața Arynei Sabalenka și  ambele au învins-o pe Elena Rybakina.

Chinezoaica este cea mai tânără jucătoare care ajunge în semifinalele Turneului Campioanelor la prima sa participare, după Petra Kvitova în 2011. Pentru ea este a şaptea semifinală din acest an şi prima dată când a învins două jucătoare din Top 10 în acelaşi turneu.

Reclamă
Reclamă

Sabalenka şi Zheng îşi vor afla adversarele din semifinale după partidele de joi seara din cealaltă grupă, unde Coco Gauff este sigură de participarea în penultimul act.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:46
Antrenorul lui Dinamo Zagreb, concentrat înaintea meciului cu FCSB: „Decisiv. Ne-am pregătit să câștigăm”
17:35
Fără precedent! Decizia luată de vedetele lui Manchester City, după dezastrul cu Bodo/Glimt
17:34
Radu Drăguşin, la pachet cu un alt jucător. AS Roma a făcut oferta pentru Tottenham
17:31
Camelia Voinea, în centrul unui nou scandal! Conflictul s-a încheiat cu sosirea poliţiei: “Sabrina plângea”
17:23
Adversarii României din Liga Națiunilor! Când are loc tragerea la sorți și cum arată urnele
17:12
O nouă ofertă pentru Mirel Rădoi. Echipa cu care e foarte aproape de acord
1 Gata, Nicolae Stanciu a semnat. Clubul cu care a bătut palma 2 Transferul pentru care Gigi Becali luptă cu echipe din Olanda, Belgia, Spania şi Italia 3 FotoImagini rare cu părţinţii si sora lui Radu Drăguşin. Ce mesaj au avut la cununia civilă: “Să aibă o familie frumoasă” 4 Compania din România care plăteşte impozit 41 de milioane de euro pe an! E deţinută de un patron din Liga 1 5 Ce se întâmplă cu jucătorul care a semnat din greșeală în Liga 1? Răsturnare de situație 6 Patronul unui club de tradiţie din România anunţă falimentul: “Nu am bani! Se va închide”
Citește și