Închide meniul

AS.ro LIVE | Patrick Ciorcilă a fost invitatul lui Cătălin Oprișan! Poveștile directorului Winners Open, singurul turneu WTA din România

Alexandru Ivan Publicat: 15 iulie 2021, 23:47 / Actualizat: 16 iulie 2021, 11:21

Comentarii
AS.ro LIVE | Patrick Ciorcilă a fost invitatul lui Cătălin Oprișan! Poveștile directorului Winners Open, singurul turneu WTA din România

AS.ro

Patrick Ciorcilă este un fost jucător de tenis care a schimbat racheta pentru costum. La numai 24 de ani, acesta este directorul singurului turneu WTA organizat în România, Winners Open.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patrick Ciorcilă, la AS.ro LIVE

După ce a pierdut licența pentru competiția BRD Bucharest Open, organizată în Capitală între 2014 și 2019, România va avea un nou turneu WTA.

În perioada 1-8 august 2021, se va desfășura Winners Open, un turneu WTA 250, organizat de SportsFestival. Competiția se va juca la Cluj, pe zgură, atât la simplu, cât și la dublu.

După o primă ediţie în 2020 (cu premii de 30.000 de dolari), Winners Open va primi în luna august peste 60 de jucătoare din circuitul WTA. Anul acesta, premiile sunt în valoare de 235.000 de dolari.

„Sunt extraordinar de încântat că vom avea un turneu WTA la Cluj! Este o oportunitate uriaşă atât pentru noi ca organizatori, cât şi pentru Cluj-Napoca şi mă bucur că facem parte din marea familie a tenisului profesionist. Am muncit mult în ultimul an la acest proiect.

Reclamă
Reclamă

Winners Open va fi singurul turneu din Europa la începutul lunii august şi cred că va fi atractiv pentru foarte multe jucătoare de top. Am depus foarte multă pasiune în proiectele din care fac parte, Winners Sports Club şi Sports Festival, iar acest turneu le uneşte şi le ridică ştacheta şi mai sus”, a declarat fostul tenisman Patrick Ciorcilă, directorul turneului Winners Open.

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:32
CSM București, victorie fabuloasă cu Ferencvaros! „Tigroaicele”, în „cărți” pentru calificarea directă în sferturi
18:01
Gigi Becali, reacție categorică despre arbitrul delegat la Universitatea Craiova – FCSB: „Ce emoții să am?”
17:59
Ianis Hagi, printre cei mai buni de pe teren în meciul cu Konyaspor! Nota primită pentru cele 66 minute jucate
17:47
Dan Nistor, meciul 500 în Liga 1! Jucătorul de la U Cluj, tot mai aproape de recordul lui Ionel Dănciulescu
17:37
U Cluj – Csikszereda, 19:00, LIVE SCORE. Duel important pentru “Şepcile roşii”. Echipele de start
17:34
NBA All-Star Game 2026 LIVE VIDEO (luni, 00:00, AntenaPLAY). Toate detaliile despre ediția 75 de la Los Angeles
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş! 3 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 UTA l-a vândut pe Valentin Costache. Echipa cu care s-a înțeles jucătorul și suma pe care o vor încasa arădenii 6 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul”
Citește și