Favorita Aryna Sabalenka, eliminată de la Turneul Campioanelor după un meci-maraton! Cum arată semifinalele de la Guadalajara

Antena Sport Publicat: 16 noiembrie 2021, 8:43 / Actualizat: 20 martie 2023, 16:57

Aryna Sabalenka, acuzată că îl susţine pe aliatul lui Vladimir Putin

Aryna Sabalenka, în timpul unui meci / Profimediaimages

Favorita Aryna Sabalenka, eliminată de la Turneul Campioanelor după un meci-maraton! Maria Sakkari din Grecia, locul 6 WTA şi cap de serie număru 4, s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor de la Guadalajara. Ea a învins-o, luni, cu scorul de 7-6 (1), 6-7 (6), 6-3, pe Aryna Sabalenka din Belarus, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1.

Favorita Aryna Sabalenka, eliminată de la Turneul Campioanelor după un meci-maraton! Se știu semifinalele

Partida a durat două ore şi 47 de minute şi, la capătul ei, Maria Sakkari, cu două victorii, a terminat pe locul al doilea în clasamentul Grupei Chichen Itza.

Ea va evolua în penultimul act cu Anett Kontaveit din Estonia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8, câştigătoarea Grupei Teotihuacan.

În al doilea meci al grupei, poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 5, a obţinut o victorie de palmares. Ea a trecut de spaniola Paula Badosa, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 7, scor 7-5, 6-4, după o oră şi 39 de minute de joc.

Badosa, care avea asigurat locul I în clasamentul grupei după etapa a II-a, va da piept în semifinale cu compatrioata ei, Garbine Muguruza, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 6.

Reclamă 4

Cu excepţia acesteia din urmă, toate celelalte trei jucătoare din penultimul act sunt debutante la finala sezonului.

Semifinalele se vor desfăşura marţi.

Câte medalii va cuceri David Popovici la Jocurile Olimpice 2024?

Jovan Markovic, reacţie tranşantă după ce a debutat la noua echipă: „Nu am să demonstrez nimănui nimic!”

21:19

Universitatea Cluj – FC Hermannstadt 3-1. Împrumutat de la FCU Craiova, Blănuţă a reuşit o „dublă”

21:14

Tadej Pogacar a câştigat pentru a treia oară Turul Franţei! Slovenul a reuşit să îşi adjudece şi ultima etapă a Turului

21:12

VIDEOMax Verstappen a răbufnit, după Marele Premiu al Ungariei: „Mă frustrează! Nu te poţi baza pe asta!”

21:00

Reacţia lui Victor Angelescu după ce galeria Rapidului i-a scandat minute în şir numele lui Săpunaru, lăsat pe bancă de Lennon!

20:51

Surpriză în finala de la Hamburg! Alexander Zverev a fost învins de un francez de 20 de ani, după un meci maraton

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY 2 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa de Formula 2 din Marele Premiu al Ungariei, LIVE în AntenaPLAY! Cursă nebună la Hungaroring 3 VIDEONikola Tsolov a câştigat cursa de Formula 3 din Marele Premiu al Ungariei! Final de cursă sub Safety Car la Hungaroring 4 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei luni 5 Gigi Becali, reacţie virulentă după Unirea Slobozia – FCSB 2-2: „Au mintea întunecată!” 6 Rapid – CFR Cluj 2-2. Hasani, eroul giuleştenilor! Echipa lui Neil Lennon a obţinut un egal la ultima fază