Închide meniul
EXCLUSIV

Gabriela Ruse, replică fermă pentru Horia Tecău: “Am impresia că nu a fost jucător şi nu înţelege situaţia”

Publicat: 22 aprilie 2025, 11:02

Comentarii
Gabriela Ruse, replică fermă pentru Horia Tecău: Am impresia că nu a fost jucător şi nu înţelege situaţia

Gabriela Ruse, în timpul unui interviu pentru AntenaSport

Gabriela Ruse i-a dat replica lui Horia Tecău, după ce căpitanul nejucător al echipei României de Billie Jean King Cup s-a plâns de faptul că mai multe jucătoare nu au putut onora convocarea la naţională.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Horia Tecău a avut un discurs dur înaintea confruntărilor cu Canada şi Japonia: “Mie nu-mi place această abordare, adică să vii la echipa națională doar când contextul este favorabil pentru tine. Am fost și eu jucător și mi-am dorit foarte mult să joc la națională”, a spus fostul tenismen.

Gabriela Ruse, replică fermă pentru Horia Tecău

Gabriela Ruse a oferit pentru AntenaSport un interviu, la Madrid. Aceasta a vorbit şi despre declaraţiile lui Horia Tecău, recunoscând faptul că a fost foarte afectată de ceea ce el a spus.

Ruse a subliniat că o eventuală participare la acţiunea naţionalei din această lună i-ar fi dat complet peste cap programul, ţinând cont că meciurile s-au disputat în Japonia.

“Am văzut declaraţia lui Horia, ce pot să zic, câteodată am aşa impresia că nu a fost jucător şi nu înţelege situaţia. Şi pentru noi, să mergem să jucăm în Japonia pe o altă suprafaţă, pe un alt continent, schimbând deja de zece ori fusul orar, nu e uşor.

Reclamă
Reclamă

Adică toate lucrurile astea se simt, şi pentru mine scopul principal a fost să mă calific la Roland Garros pe tabloul principal. M-a şi durut puţin acea declaraţie a lui, pentru că am venit mereu cu sufletul deschis. S-a întâmplat o data sau de doua ori să nu pot participa. Plus că la mine, eu n-am putut să particip din cauza accidentării de la Miami, eu n-am ştiut dacă o să fiu disponibilă să pot participa la Fed Cup.

Priorităţi, în primul rând. Dar să nu se înţeleagă faptul că nu vreau să joc pentru ţara mea. Iubesc să joc pentru ţara mea şi probabil că sunt cele mai frumoase momente din cariera unui sportiv. Câteodată, trebuie să pui în balanţă lucrurile. Ce e câteodată bine pentru tine şi ceea ce nu este atât de bine”, a declarat Gabriela Ruse, pentru AntenaSport.

Gabriela Ruse, eliminată de la Madrid

Gabriela Ruse a fost eliminată luni, în calificările turneului WTA Mutua Madrid Open, de către sârboaica Teodora Kostovic – 17 ani şi beneficiară a unui wildcard.

Reclamă

Gabriela Ruse (27 de ani, locul 45 WTA) a cedat la Madrid după două ore şi 54 de minute de joc, fiind învinsă de sârboaica Teodora Kostovic (17 ani, locul 625 WTA), care s-a impus în trei seturi, 6-4, 2-6, 7-6(3).

Într-un alt meci, reprezentanta noastră, Ana Todoni (20 de ani, locul 89 WTA), a fost nevoită să abandoneze după ceva mai mult de o jumătate de oră de joc, la scorul de 3-3 în primul set, în faţa franţuzoaicei Elsa Jacquemot (21 de ani, locul 143 WTA). Todoni a acuzat dureri la genunchi, a cerut timeout şi nu a mai putut continua partida.

România a rămas fără jucătoare în calificări. Pe tabloul principal vor juca Jaqueline Cristian, Irina Begu şi Sorana Cîrstea.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:59
Cine e jucătorul din Portugalia pe care Mihai Stoica vrea să-l transfere la FCSB. Răzvan Lucescu l-a antrenat la PAOK
13:35
Kylian Mbappe, apt pentru următorul meci al lui Real Madrid. Nouă jucători sunt OUT
13:20
Veste bună pentru FCSB. Ce se întâmplă cu titularul accidentat în victoria cu Feyenoord
12:57
Daniel Bîrligea a dat cărțile pe față despre relația cu Gigi Becali: „Nu mă deranjează, eu sunt primul care mă critic”
12:18
VIDEOStatuie uriașă pentru Lionel Messi. Nebunie la sosirea starului argentinian
11:42
Ce jucător din Liga 1 i-a fost propus lui Mircea Lucescu la națională înaintea barajului cu Turcia: „Nu ratează”
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 Vlad Chiricheş, OUT de la FCSB. Gigi Becali i-a anunţat plecarea după victoria cu Feyenoord: “Ne despărţim”
Citește și