Închide meniul

Iga Swiatek, reacție amuzantă după câștigarea US Open 2022: ”Chiar dacă pierdeam acum, am câştigat deja turneul pentru că am o fotografie cu el”

Dan Roșu Publicat: 11 septembrie 2022, 9:07

Comentarii
Iga Swiatek, reacție amuzantă după câștigarea US Open 2022: ”Chiar dacă pierdeam acum, am câştigat deja turneul pentru că am o fotografie cu el”

Iga Swiatek e campioană la US Open 2022 / Profimedia Images

Iga Swiatek a avut o reacție amuzantă după câștigarea US Open 2022. Liderul mondial s-a impus în finala de la Flushing Meadows, 6-2, 7-6, în fața lui Ons Jabeur. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La final, ea a declarat că oricum se considera o învingătoare, pentru că avea o poză cu celebrul cântăreț Seal. “Am întâlnit atât de mulţi oameni minunaţi precum Lindsey Vonn. Seal, de asemenea. După ce l-am întâlnit, mi-am spus: `Chiar dacă pierd acum, am câştigat deja turneul pentru că am o fotografie cu el`”, a spus poloneza.

Iga Swiatek, reacție amuzantă după câștigarea US Open 2022

Sportiva câştigătoare este prima poloneză campioană la US Open, la simplu. Iga Swiatek mai are în palmares două trofee de grand slam, obţinute la Roland Garros, în 2020 şi 2022. De asemenea, pentru ea este al şaptelea trofeu din acest sezon, după Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgart, Roma şi Roland-Garros.

“Sunt foarte mândră de mine pentru că nu a fost un meci uşor, deşi am dominat la start. Ştiam că va fi greu şi că Ons (Jabeur) va profita de fiecare dintre greşelile mele. Nu am vrut să dau înapoi. Setul secund a fost foarte antrenant, mă bucur că am reuşit să pun puţin mai multă intensitate şi energie pentru a încheia partida.

Sunt mai ales mândră că nu mă prăbuşesc mental în momentele importante. Nu regret chiar dacă pierd, ştiu că dau 100%. Îmi folosesc bine calităţile. Ştiu că mai am multe progrese de făcut pe teren. Nu mă aşteptam să câştig la US Open, unde suprafaţa este foarte rapidă. Sunt mândră, dar şi puţin surprinsă”, a mai spus Swiatek.

Reclamă
Reclamă

Iga Swiatek a câștigat o sumă uriașă la US Open 2022

Swiatek a obţinut la US Open 2,6 milioane de dolari, în timp ce Jabeur a obţinut 1,3 milioane de dolari.

Liderul WTA, poloneza Iga Swiatek, a câştigat, sâmbătă, turneul US Open, al treilea săuu trofeu de grand slam.

Swiatek a învins-o în finală pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 5 mondial, scor 6-2, 7-6 (5), într-o oră şi 50 de minute.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe cine vrei selecţionerul României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:00
LIVE TEXTUniversitatea Craiova – Farul 0-0. Oltenii vor desprinderea în fruntea Ligii 1
17:56
Ionuţ Radu, cel mai bun jucător de la Celta în remiza cu Girona! Ce notă a primit portarul român
17:39
Oțelul Galați – FC Botoșani 0-1. Victorie mare pentru moldoveni, care urcă pe podium
17:26
George Puşcaş, la un pas de transfer! Negocieri avansate cu o echipă din Liga Portugal
17:03
Csikszereda, ironii la adresa FCSB-ului înaintea disputei directe: „Nu poate fi numită Steaua”
17:00
VIDEOBraga – Gil Vicente LIVE VIDEO (22:30). Ianis Stoica, rezervă în Estrela – Guimaraes
1 Cristi Chivu şi Igor Tudor, direct în cărţile de istorie! Nu s-a mai întâmplat asta de 51 de ani în Juventus – Inter 2 Nota primită de Cristi Chivu, după Juventus – Inter 4-3. Italienii au dat verdictul 3 FotoInterdicţia care l-a adus pe Valentin Ceauşescu la Steaua: “Nu ajungea să câştige Cupa Campionilor” 4 România şi-a aflat posibilele adversare din Nations League! “Tricolorii” sunt în urna a treia 5 Ianis Hagi a debutat la Alanyaspor. A adunat primele minute împotriva echipei lui Marius Ștefănescu 6 Antrenorul lui Alanyaspor s-a convins. Mesaj după debutul lui Ianis Hagi: “Au contribuit foarte mult”
Citește și