Irina Begu a oferit prima reacție după ce a reușit să se califice în turul 2 la WTA Miami

Sebastian Cristian Publicat: 21 martie 2023, 22:30

Comentarii
Irina Begu a oferit prima reacție după ce a reușit să se califice în turul 2 la WTA Miami

Irina Begu / Profimedia

Irina Begu a oferit prima reacție după ce a reușit să se califice în turul 2 la WTA Miami. Sportiva noastră a învins-o pe Alexandra Eala, scor 6-2, 7-5 și a avansat în turul următor al turneului de categorie WTA 1000.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acolo, Irina Begu o va întâlni pe Qinwen Zheng, favorita numărul 23 al turneului din Florida.

Irina Begu a oferit prima reacție după ce a reușit să se califice în turul 2 la WTA Miami

“Știam că este stângace, am văzut câteva meciuri cu ea. Este o junioară foarte bună, a câștigat anul trecut US Open-ul. Știam că va fi un meci greu, mai ales că este primul. Trebuia să îmi intru în ritm. Mă bucur că am reușit să îmi ridic nivelul în momentele importante.

Urmează duelul cu Qinwen Zheng. M-am focusat pe primul meci, era important să joc bine și să îl câștig. Acum că știu cu cine joc o să încerc să îmi fac un plan. Este o jucătoare foarte bună. Mă aștept la un meci greu”, a declarat Irina Begu, potrivit digisport.ro.

Irina Begu și Qinwen Zheng se vor confrunta pentru prima dată. Dacă sportiva din România va reuși se se impună, atunci își va egala cea mai bună performanță de la Miami, accederea în turul 3.

Reclamă
Reclamă

Irina Begu – Alexandra Eala 6-2, 7-5. Românca s-a calificat în turul 2 la Miami Open. A revenit de la 1-5 şi a salvat cinci mingi de set!

Irina Begu – Alexandra Eala 6-2, 7-5. Românca de pe locul 34 WTA s-a calificat în turul 2 la Miami Open, după ce a avut o revenire spectaculoasă în setul secund.

Irina Begu a început ca din tun meciul din manşa inaugurală a turneului cu premii în valoare de 8.800.000 de dolari. Şi-a adjudecat primul set cu 6-2, după 33 de minute.

Nimic nu anunţa ceea ce s-a întâmplat în actul secund. Irina Begu a fost condusă cu 5-1 de jucătoarea din Filipine aflată pe locul 219 în ierarhia mondială. A urmat o revenire memorabilă a româncei în faţa sportivei care a fost beneficiară a unui wild-card.

Reclamă

Irina Begu a salvat o minge de set la 2-5 şi alte patru la scorul de 4-5. A reuşit să restabilească egalitatea şi a închis meciul cu un game „alb”. Begu a obţinut calificarea şi şi-a asigurat un cec de 30.885 de dolari şi 35 de puncte WTA.

În turul următor, Irina Begu se va duela cu favorita numărul 23, Qinwen Zheng. Jucătoarea de 20 de ani din China a ajuns direct în turul 2 pe tabloul principal. Va fi primul ei meci cu Begu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:39

Jannik Sinner a revenit pe locul 1 în clasamentul ATP! Cum arată ierarhia masculină după Monte Carlo

16:32

Americanii sunt cu ochii pe David Popovici la Otopeni şi au dat verdictul: “Toate scenariile spun că da”

16:17

Flavius Stoican a fost prezentat oficial la Farul Constanţa: “Ne interesează să acumulăm puncte”

15:56

Van Dijk vrea o nouă revenire magică pe Anfield: „Avem nevoie de ceva cu adevărat special cu PSG”

15:30

Giovanni Becali a dat verdictul! A spus cine este favorita la titlu înainte de U Cluj – Universitatea Craiova

15:25

Faza care nu s-a văzut la Como – Inter. Chivu a „explodat” pe bancă, Fabregas a sărit și el: „Calmează-te”

1 Atac incredibil la Chivu, după ce Inter s-a apropiat de titlu: „Supraevaluat și arogant” 2 Scenariu de urgență pregătit de FIFA: șansă pentru Italia la Mondial. De ce România nu e luată în calcul 3 Farul i-a găsit înlocuitor lui Ianis Zicu! Componentul Generației de Aur, marele favorit 4 Efectul neașteptat al „masacrului electoral” din Ungaria. Ce se întâmplă cu Sepsi și Csikszereda 5 Como 3-4 Inter. Ce nebunie de meci. Inter revine de la 0-2 și face un pas uriaș spre titlu 6 Gigi Becali, “păcătos” chiar în prima zi de Paște. A fost lăsat fără permis pentru viteză
Citește și