Irina Begu, victorie uriaşă la Melbourne! Ruse o aşteaptă pe Simona Halep, în turul 2

Antena Sport Publicat: 4 ianuarie 2022, 8:35

Irina Begu, victorie la Melbourne

Profimediaimages

Begu s-a impus după un meci care a durat o oră şi 45 de minute şi va juca în manşa a doua cu italianca Jasmine Paolini, locul 53 WTA, care a câştigat meciul cu Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 85 WTA, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4.

Elena-Gabriela Ruse o aşteaptă pe Simona Halep, în turul 2

La Melbourne Summer Set 1, Elena-Gabriela Ruse, locul 87 WTA, a întrecut-o, în primul tur, cu 6-3, 6-2, pe australianca Arina Rodionova, locul 152 WTA, după 77 de minute de joc.

Ruse ar putea să evolueze în optimi cu Simona Halep, dacă jucătoarea de pe locul 20 WTA o va învinge pe Destanee Aiava, locul 316 WTA, care a acces pe tabloul principal venind din calificări.

Simona Halep şi-a aflat prima adversară din 2022

Halep s-a mai întâlnit cu Aiava la Australian Open, în 2018, în turul I, când românca s-a impus cu scorul de 7-6 (5), 6-1.

Calificarea în optimi este recompensată la cele două turnee cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

În ultimul tur al calificărilor pe tabloul principal al Melbourne Summer Set 2, Irina Bara, locul 138 WTA, a fost învinsă, cu 7-5, 6-2, de Anna Kalinskaia, locul 111 WTA şi cap de serie numărul 7, după o oră şi 26 de minute de joc.

• Irina Begu – Jessica Pegula 7-6 (6), 6-3, la Melbourne
  • Simona Halep – Gabriela Ruse, posibil duel în turul 2

Cine va golgheterul Ligii 1?

21
23:57
Imaginile care au stârnit controverse uriaşe în Real Madrid – Barcelona. Lamine Yamal şi „golul fantomă” care nu s-a validat
21
23:50
VIDEOSporting – Guimaraes 3-0 a fost exclusiv în AntenaPLAY. Gyokeres, dublă de senzaţie. Porto, victorie muncită la Casa Pia
21
23:45
Răzvan Lucescu, scandal uriaş după ce PAOK a pierdut derby-ul cu Olympiacos: „Un arbitraj jenant! A venit să ajute o echipă”
21
23:30
Real Madrid – FC Barcelona 3-2. Jude Bellingham, eroul „galacticilor” în minutul 90+1! Un nou gol uriaş înscris în El Clasico
21
23:13
EXCLUSIV„Greu de înţeles!” Decizia luată de Florinel Coman l-a bulversat pe Ciprian Marica: „Ne-am distrus valorile”
21
22:27
VIDEOAntonio Rudiger a încercat să sperie un poliţist înainte de Real Madrid – Barcelona. Reacţia virală a omului legii
21
21:57
„Este ultimul tău sezon în Liga 1?” Marius Ştefănescu, reacţie total neaşteptată: „Îmi spui după!”
21
21:55
Discursul lui Mihai Rotaru, după debutul lui Gâlcă la Universitatea Craiova: „Nu e normal asta! Să tragă semnale de alarmă!”
21
21:23
Andrei Ivan s-a descătuşat după ce a dat primul gol după 8 luni: „Sper să marchez în fiecare meci!” Ce a spus de Gâlcă
21
21:17
Prima reacţie a lui Costel Gâlcă, după debutul cu victorie pe banca Universităţii Craiova: „Asta e important pentru mine!”