Jannik Sinner riscă până la doi ani de suspendare! TAS a anunţat când va avea loc procesul numărului 1 ATP

Alex Masgras Publicat: 10 ianuarie 2025, 19:07

Comentarii
Jannik Sinner riscă până la doi ani de suspendare! TAS a anunţat când va avea loc procesul numărului 1 ATP

Jannik Sinner, în timpul unei conferinţe de presă la Australian Open 2025 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Jannik Sinner nu scapă de problemele cauzate de scandalul de dopaj în care a fost implicat anul trecut. Tribunalul de Arbitraj Sportiva a anunţat că apelul făcut de Agenţia Mondială Antidoping va fi judecat pe 16 aprilie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Italianul, care riscă o suspendare de până la doi ani, este astfel sigur că va juca cel puţin până la turneul ATP Masters 1000 de la Monte-Carlo. În acest moment, el se pregăteşte pentru apărarea titlului cucerit în urmă cu un an la Australian Open.

Procesul lui Jannik Sinner va avea loc pe 16 aprilie! Italianul riscă până la doi ani de suspendare

Audierile în cazul de dopaj al numărului unu mondial la tenis, Jannik Sinner, vor începe în data de 16 aprilie, a anunţat vineri Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS).

Italianul Sinner a picat două teste antidoping în martie 2024 pentru niveluri scăzute de clostebol, dar a fost exonerat de un tribunal independent în august, după ce acesta a acceptat explicaţia sa privind contaminarea neintenţionată.

Cu toate acestea, Agenţia Mondială Anti-Doping a făcut apel la TAS în septembrie, lăsându-l pe italian în faţa posibilităţii de a fi suspendat o perioadă de până la doi ani.

Reclamă
Reclamă

„Nicio parte nu a solicitat o audiere publică şi aceasta se va desfăşura cu uşile închise”, a precizat TAS într-un comunicat referitor la audierile de două zile, notează news.ro.

Mai devreme , tot vineri, Sinner a declarat că încă nu ştie nimic despre procedură, deoarece se pregăteşte pentru apărarea titlului său la Australian Open.

Boris Becker a răbufnit după cazurile de dopaj ale lui Jannik Sinner şi Iga Swiatek

Legenda tenisului masculin, germanul Boris Becker, a declarat că imaginea acestui sport a fost afectată de cazurile de dopaj ale lui Jannik Sinner și Igăi Swiatek, scrie DPA.

Reclamă

„Dacă este rău pentru tenis? Da”, a spus Becker într-o discuție la Eurosport.

„Trebuie găsită o soluție pentru a nu mai exista astfel de situații. Când doi dintre cei mai buni jucători de tenis sunt implicați în cazuri de dopaj, asta nu face bine sportului nostru”, a punctat Becker.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Câte medalii de aur va câştiga David Popovici la Campionatele Europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:37

Hansi Flick nu are milă! Șase jucători, out de la antrenament și liberi să plece de la Barcelona

18:50

Ștefania Uță s-a întors acasă! Momentul în care a știut că va câștiga aurul: „Alergam de bucurie!”

18:49

Rivalul lui David Popovici nu are dubii la Campionatele Europene de la Paris: „Va câştiga şi la 100m, şi la 200m”

18:30

Moment incredibil la primul meci al lui Klopp pe banca naționalei! De 25 de ani, fanii nu au putut face asta

18:29

OFICIAL | Dinamo a prezentat noul transfer! Lovitură reuşită de alb-roşii în plin mercato

18:09

Avertisment incredibil pentru Salah în Turcia: „Un lucru este cert!”

1 „Suntem Real Madrid?”. Gigi Becali a făcut praf un jucător, după Sepsi – FCSB 0-0: „Dormi pe teren” 2 Lacrimi la antrenamentul Barcelonei! Un jucător s-a accidentat grav și poate lipsi un an de pe gazon 3 Zeljko Kopic, la FCSB? Gigi Becali, întrebat direct: „Mai greşesc!”. Întâlnire cu Edi Iordănescu: „Asta mi-a spus” 4 Dioszegi iese la atac după egalul cu FCSB! Mesajul pentru suporterii români care o vor pe Sepsi dispărută 5 Video„Aşa nu mai putem să jucăm” Scandal cu arbitrul la meciul lui Bernadette Szocs: „Încearcă să te concentrezi mai mult pe meci!” 6 „Te ascundem în pădure, vagabondule!”. Derapaj la adresa lui Ilie Bolojan
Citește și