Jasmine Paolini a câştigat turneul de la Dubai. Italianca de pe locul 26 WTA s-a impus în finala turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari, în faţa sportivei din Rusia, Anna Kalinskaia (40 WTA), 4-6, 7-5, 7-5.
Chiar dacă rusoaica a fost la conducerea jocului, conducând chiar cu set şi 5-4, italianca a avut răspuns în setul decisiv. Anna a condus cu 5-3, dar ceva rar s-a întâmplat: nu a mai câştigat decât trei puncte până la finalul partidei.
Jasmine Paolini a câştigat turneul de la Dubai
Paolini a cucerit primul titlu de simplu din carieră la WTA 250 Portoroz în 2021, învingând-o pe Kalinskaya în drumul spre acel trofeu. De la acel triumf, însă, Paolini a fost în trei finale şi le-a pierdut pe toate.
Paolini este a treia italiancă triumfătoare la un turneu WTA 1000, după Flavia Pennetta la Indian Wells 2014 şi Camila Giorgi la Montreal 2021.
Paolini, care în semifinale a învins-o pe românca Sorana Cîrstea (22 WTA) cu 6-2, 7-6 (8/6), s-a impus în ultimul act după un meci de două ore şi un sfert, în faţa jucătoarei care a produs o imensă surpriză tot în semifinale.
Kalinskaia e cea care a eliminat-o pe poloneza Iga Swiatek, liderul WTA şi principala favorită. De asemenea, în sferturi, Kalinskaia a învins-o pe Coco Gauff (SUA), câştigătoarea de la US Open.
- Jasmine Paolini e campioană la Dubai
- Paolini este a treia italiancă triumfătoare la un turneu WTA 1000
- Marele Premiu al Italiei se vede LIVE în AntenaPLAY, în perioada 4-6 septembrie
- Campionatul European de volei feminin va fi LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21 august – 6 septembrie
- Sorana Cîrstea a urcat în clasamentul WTA, după turneul de la Cincinnati! Doar 3 românce se află în Top 100
- Arthur Fils şi Coco Gauff sunt campionii de la Cincinnati
- Arthur Fils – Frances Tiafoe e finala masculină de la Cincinnati
- Coco Gauff – Jessica Pegula e finala de la Cincinnati
- Sorana Cîrstea s-a retras de la turneul din Monterrey! Panică înainte de US Open
































