Închide meniul
VIDEO

Matteo Berrettini, primul finalist de la Wimbledon. Italianul va lupta în premieră pentru un trofeu de Grand Slam. “În cărţile de istorie”

Publicat: 9 iulie 2021, 18:40 / Actualizat: 9 iulie 2021, 20:47

Comentarii
Matteo Berrettini, primul finalist de la Wimbledon. Italianul va lupta în premieră pentru un trofeu de Grand Slam. În cărţile de istorie

Profimedia

Matteo Berrettini (25 de ani/9 ATP) l-a învins pe polonezul Hubert Hurkacz (24 de ani/18 ATP), în prima semifinală de la Wimbledon 2021. Italianul s-a impus în patru seturi, cu 6-3, 6-0, 6-7, 6-4.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Matteo Berrettini, primul finalist de la Wimbledon

Meciul a durat 2 ore şi 36 de minute. “În cărţile de istorie”, au scris organizatorii de la Wimbledon, care au notat că Berrettini e primul italian în finala Grand Slam-ului de la Londra.

Înainte să fie învins de Berrettini, Hurkacz îi eliminase pe Roger Federer şi pe numărul 2 mondial, Daniil Medvedev.

Reclamă
Reclamă

Berrettini, convins că Italia va câştiga Euro 2020

“Am făcut un meci mare, chiar sunt fericit. Familia mea este aici. Vreau să le mulţumesc. Sunt foarte mândru de ceea ce am realizat la această ediţie”, a spus Berrettini.

Italianul speră ca duminică să fie o zi mare pentru Italia la Londra. El va juca finala la Wimbledon, iar “Squadra Azzurra” va lupta pentru a câştiga Euro 2020. “Cred că vor câştiga, cred în ei”, a mai spus Berrettini în faţa spectatorilor de la All England Club.

O semifinală la US Open, în 2019, era cel mai bun rezultat al lui Berrettini în turneele de Grand Slam de până acum.

Reclamă

În a doua semifinală de la Wimbledon se vor întâlni Novak Djokovic (34 de ani/1 ATP) şi Denis Shapovalov (22 de ani/12 ATP).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:26
„Era un bătăuș, ne abuza fizic!” Istoria sângeroasă a participării Irakului la Mondialul din 1986
21:23
Marius Șumudică a răbufnit, după ce a fost egalat în minutul 90+5: „Nu înțeleg”
21:10
VideoJurnal Antena Sport | Au o imagine în lume
21:06
VideoJurnal Antena Sport | A venit cu gând de titlu
21:01
VideoJurnal Antena Sport | Agentul Kopic
20:45
LIVE TEXTGalatasaray – Atletico Madrid și Qarabag – Frankfurt se joacă ACUM. Spectacol cu Istvan Kovacs la centru
1 Gata, Nicolae Stanciu a semnat. Clubul cu care a bătut palma 2 Transferul pentru care Gigi Becali luptă cu echipe din Olanda, Belgia, Spania şi Italia 3 FotoImagini rare cu părţinţii si sora lui Radu Drăguşin. Ce mesaj au avut la cununia civilă: “Să aibă o familie frumoasă” 4 Compania din România care plăteşte impozit 41 de milioane de euro pe an! E deţinută de un patron din Liga 1 5 Rapid a făcut anunțul în privința lui Olimpiu Moruțan: „O tâmpenie!” 6 Ce se întâmplă cu jucătorul care a semnat din greșeală în Liga 1? Răsturnare de situație
Citește și