Novak Djokovic, cel mai bun din istorie! L-a depăşit pe Roger Federer + Elveţianul revine după 13 luni: "Majestatea sa pluteşte pe teren"

Antena Sport Publicat: 8 martie 2021, 9:49

Comentarii
Novak Djokovic, cel mai bun din istorie! L-a depăşit pe Roger Federer + Elveţianul revine după 13 luni: "Majestatea sa pluteşte pe teren"

Novak Djokovic, 311 săptămâni în fruntea ierarhiei mondiale, un nou record

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Novak Djokovic (33 de ani) a devenit jucătorul cu cea mai lungă prezenţă în vârful ierarhiei din tenisul mondial. Sârbul a început astăzi a 311-a săptămână pe prima poziţia a topului ATP, în care Ilie Năstase a fost primul lider.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Novak Djokovic a bătut recordul lui Roger Federer

Novak Djokovic l-a devansat pe Roger Federer (39 de ani). Elveţianul se consolează cu o altă performanţă, cele mai multe săptămâni consecutive în fruntea ATP: 237. La acest capitol, Djokovic se află la mare distanţă, cu 122 de săptămâni, scrie news.ro.

Sârbul a devenit în premieră lider mondial când avea 24 de ani şi 43 de zile. El a avut cinci perioade în care a dominat clasamentul din tenisul masculin. Actuala "domnie" a început anul trecut, pe 3 februarie. 

Roger Federer a impresionat la Doha, unde va juca după 13 luni 

Chiar dacă a fost depăşit de Djokovic, şi Roger Federer are parte de veşti bune. El va reveni pe teren după o pauză de 13 luni, cauzată de cele două operaţii de la genunchiul stâng. 

Reclamă
Reclamă

Federer va participa la turneul de la Doha, pe care l-a câştigat de trei ori până acum: în 2005, 2006 şi 2011. În întreaga carieră, el a adunat 103 trofee!

Elveţianul este calificat direct în faza a doua a competiţiei unde îl va întâlni pe învingătorul dintre Evans şi Chardy. Până atunci, Federer a impresionat cu forma arătată în timpul antrenamentelor. "Majestatea sa zboară peste terenul de la Doha", a scris espn.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ESPN Tenis (@espntenis)

Reclamă

Turneul de la Doha are loc între 8 şi 13 martie şi oferă premii totale în valoare de aproape 900.000 de dolari.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:00

Se întâmplă și la case mai mari! Cazul ”Anderson Ceara” s-a repetat și în Anglia

9:43

VIDEOFratele lui Lamine Yamal a făcut din nou show la Cupa Mondială! Imagini de senzație după meciul cu Belgia

9:16

Vladislav Blănuță, gata să plece de la Dinamo Kiev! Clubul care l-a convins pe român

9:03

Acord între jucătorul Barcelonei și PSG! Transferul lui Karim Adeyemi contribuie la această mutare

8:52

Lionel Scaloni s-a pus la picioarele lui Messi înaintea meciului cu Elveția: „Va rămâne cel mai bun”

8:47

“Dacă federația nu e de acord, a fost probabil ultimul meci”. Courtois, anunț-șoc după eliminarea de la Mondial

1 Bombă în Liga 1: Nicolae Stanciu a vorbit cu Gigi Becali și e gata să revină la FCSB! Ultimul impediment din calea mutării 2 E gata: o nouă plecare de la FCSB! Marius Baciu a dat cărțile pe față 3 Pare incredibil, dar e adevărat! Au apărut datele: cât timp merge Leo Messi în timpul meciurilor 4 Universitatea Craiova, ca Dinamo! Jucătorul transferat recent e aproape de plecare 5 Lovitură înainte de Spania – Belgia! Clubul care nu lasă un jucător să intre pe teren la un sfert de Mondial 6 Lovitură în Italia! Jucătorii urmăriți de Dinamo și FCSB, transfer la pachet pentru 1.500.000 de euro
Citește și