Închide meniul

Novak Djokovic, OUT în turul 2 de la Indian Wells. Surpriză uriaşă în California

Publicat: 9 martie 2025, 8:40

Novak Djokovic, OUT în turul 2 de la Indian Wells. Surpriză uriaşă în California

Novak Djokovic, în timpul unui meci disputat la Indian Wells - Profimedia Images

Novak Djokovic a fost eliminat, sâmbătă, încă de la intrarea în competiţie la Indian Wells, el fiind învins în turul doi la Mastersul 1000 de olandezul Botic van de Zandschulp, scor 6-2, 3-6, 6-1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tabloul masculin pierde astfel un nou favorit după eliminarea prematură, vineri, a germanului Alexander Zverez (nr.2 mondial).

Novak Djokovic, OUT în turul 2 de la Indian Wells

Djokovic, campionul cu 24 de titluri de Grand Slam, care a căzut la 37 de ani pe locul 7 mondial, îşi caută gloria de altădată, dar are probleme în acest început de an. După o victorie strălucită în sferturile de finală cu Carlos Alcaraz la Australian Open în ianuarie, el s-a retras în semifinale din cauza unei accidentări la coapsă.

De atunci, el a pierdut primul său meci la Doha, în februarie, şi apoi s-a arătat foarte inconsistent în faţa celui de-al 85-lea jucător mondial, sâmbătă, la Indian Wells.

Cvintuplul câştigător al turneului, încurajat din tribune de antrenorul său şi fostul rival britanic Andy Murray, a fost iritat de-a lungul meciului şi a avut 37 de erori neforţate.

Reclamă
Reclamă

Van de Zandschulp, care fusese eliminat în calificări, a profitat de retragerea unui alt jucător pentru a intra pe tabloul principal şi a-l elimina pe Nick Kyrgios în primul tur.

Olandezul îl va înfrunta în turul 3 pe argentinianul Francisco Cerundolo (locul 26 ATP).

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va prinde Dinamo cupele europene, după ieşirea din insolvenţă?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:42

LIVE TEXTDavid Popovici, în finală la 100 m liber la Europenele U23. Rezultatele de sâmbătă al românilor

11:17

BREAKING NEWSDavid Popovici e în finala probei de 100 m liber la Europenele de Nataţie U23. Românul, cel mai bun din serii

10:59

Un titular de la România U21, în vizorul unei echipe galonate din Franţa: “Îndeplineşte mai multe criterii”

9:59

Louis Munteanu ar putea ajunge în LaLiga! Formaţia de tradiţie care îl doreşte pe golgheterul Ligii 1

9:56

Mats Wilander a dat verdictul în cazul lui Sinner şi Alcaraz: “Cred că trebuie să începem să înţelegem asta”

9:22

Raphinha, întrebat despre posibilul transfer al lui Nico Williams la Barcelona. Răspunsul de clasă al brazilianului

1 VIDEOLando Norris, cel mai rapid în al doilea antrenament al Marelui Premiu al Austriei! 2 Gigi Becali a luat decizia finală în cazul lui Alex Băluţă! 3 CFR Cluj, ofertă de 7 milioane de euro pentru Louis Munteanu! Răspunsul pe care l-a dat echipa din Gruia 4 Decizia luată de Gigi Becali după ce a aflat că derby-ul Dinamo – FCSB se va disputa pe Arcul de Triumf! 5 Gigi Becali, decizie radicală la FCSB în privinţa transferurilor! Ce a spus despre Dennis Man 6 Gigi Becali acuză Steaua că nu a respectat legea! L-a contrazis şi pe Victor Piţurcă: “Nu e adevărat”
Citește și