Închide meniul

Ons Jabeur donează copiilor palestinieni din câştigurile de la Turneul Campionilor

Dan Roșu Publicat: 2 noiembrie 2023, 14:08

Comentarii
Ons Jabeur donează copiilor palestinieni din câştigurile de la Turneul Campionilor

Ons Jabeur, într-o conferinţă de presă - Profimedia Images

Ons Jabeur donează copiilor palestinieni din câştigurile de la Turneul Campionilor. Gestul vine în plin război între Israel şi Hamas.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Este foarte greu să vezi copii şi bebeluşi murind în fiecare zi. Mi se rupe inima. Aşa că am decis să donez o parte din “premiul meu” pentru a-i ajuta pe palestinieni”, a spus ea, după meciul cu Marketa Vondrousova.

Ons Jabeur donează copiilor palestinieni din câştigurile de la Turneul Campionilor

“Nu pot să mă bucur de această victorie cu ceea ce se întâmplă. Îmi pare rău, suntem aici pentru tenis, dar este atât de frustrant… Nu este un mesaj politic, ci doar umanitate, vreau pace în lume, asta e tot”, a adăugat jucătoarea de 29 de ani, o vedetă în Tunisia şi prima jucătoare de tenis la acest nivel din lumea arabă.

“Am decis să-mi donez premiul în bani pentru a ajuta copiii palestinieni”, a adăugat ea pe reţelele sale de socializare.

La 7 octombrie, comandouri Hamas s-au infiltrat în sudul Israelului din Fâşia Gaza, comiţând un atac sângeros împotriva civililor la o scară şi cu o violenţă nemaiîntâlnite de la crearea Israelului în 1948. Ca represalii, Israelul a declarat un război pentru “anihilarea” Hamas, lovind fără încetare Fâşia Gaza.

Reclamă
Reclamă

Potrivit autorităţilor israeliene, cel puţin 1.400 de persoane au fost ucise în Israel de la începutul războiului, majoritatea civili şi majoritatea în ziua atacului Hamas.

În Fâşia Gaza, aproape 8.800 de persoane, dintre care 3.648 de copii, au fost ucise din 7 octombrie în bombardamentele israeliene, potrivit Hamas.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica Inter în optimile Ligii Campionilor, după 1-3 în tur cu Bodo/Glimt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:17
Lindsey Vonn, operație de șase ore după revenirea în SUA: „Sunt cu adevărat bionică”
9:10
Rapid – Dinamo LIVE TEXT (20:30). Derby cu „scântei” pe Arena Națională. Echipele probabile
9:08
„Ce e asta?” Adrian Mutu a răbufnit, după ultimele controverse din Liga 1: „Nu mai înțeleg VAR-ul”
8:55
Venus Williams continuă să joace la nivel înalt și la 45 de ani! A primit un wildcard la un turneu important
8:46
Basarab Panduru a găsit soluția pentru defensiva echipei naționale: „Nu m-ar mira să fie chemat”
8:44
Jucătorul care e OUT de la FCSB pentru meciul cu Metaloglobus. Anunțul lui Mihai Stoica: „Nu ne putem opune”
1 Rezultatul istoric al Juliei Sauter, făcut zob în România: “Cea mai mare umilință pentru sportul românesc” 2 Ilie Dumitrescu a anunţat cine este selecţionerul care stă pe banca României cu Turcia: “100%” 3 Revenire importantă în echipa lui Filipe Coelho, înainte de Unirea Slobozia – Universitatea Craiova 4 Julia Sauter le-a dezvăluit celor de la Golden Skate realitatea cruntă, la 15 ani după ce a ales România 5 Valeriu Iftime: “În prostia mea credeam la titlu!” Face praf un jucător: “Parcă a băut două sticle de whiskey” 6 Răzvan Burleanu are concurenţă! Un nou candidat la şefia FRF: “Foarte multe probleme”. Ce îi reproşează actualului preşedinte
Citește și