Momentan, nu s-a luat nicio decizie în privinţa reluării competiţiilor din lumea tenisului. Wimbledon s-a anulat, dar turneul de la Roland Garros a fost reprogramat în septembrie. Hughes Cavallin, trezorierul Federaţiei Franceze de Tenis, este convins că meciurile se vor desfăşura fără probleme.
"Scenariul devine din ce în ce mai optimist. Să vă dau un exemplu: Guvernul va organiza alegerile locale în iunie, aşa că nu văm de ce n-am putea aduce oameni pe stadion", a declarat Hughes Cavallin pentru site-ul essentiallysports.com.
"Roland Garros aduce beneficii pentru tot Parisul"
Anul trecut, Roland Garros i-a adus Federaţiei Franceze de Tenis un profit de 261 de milioane de euro. Cavallin se teme că pierderea unei astfel de sume din cauza pandemiei ar putea avea repercusiuni majore. Doar noul acoperiş retractabil de pe arena Philippe Chatrier a costat 400 de milioane de euro.
"Roland Garros aduce beneficii pentru tot Parisul. Hotelurile, restaurantele, magazinele câştigă aproximativ 270 de milioane de euro datorită turneului.
Sincer să fiu, nu iau în calcul ca meciurile să se desfăşoare fără spectatori. Poate că vom lua în calcul să lăsăm doar 25.000 de oameni pe arenă, în loc de 40.000. Vrem să avem un turneu de calitate", a mai spus Cavallin pentru sursa citată.
- Roland Garros a fost reprogramat pentru luna septembrie
- Organizatorii vor să aibă spectatori în tribune
- Turneul aduce profituri colosale Parisului
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- Campionatul Mondial de hochei e live în AntenaPLAY (15-31 mai)
- Jannik Sinner, campion la Roma! Italianul l-a învins în finală pe Casper Ruud. Tun financiar pentru liderul ATP
- “Te mai retragi?” Răspunsul dat de Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru ea, după parcursul de vis de la Roma
- Elina Svitolina a câștigat turneul de la Roma. Succes în trei seturi în finala „de foc” cu Coco Gauff
- Jannik Sinner s-a calificat în finala de la Roma. Victorie în semifinala cu Daniil Medvedev, care s-a întins pe două zile
- Ion Ţiriac, adevărul despre suspendarea Simonei Halep: “Ea a făcut o singură greșeală”


































