Pe ce loc se află Simona Halep şi Sorana Cîrstea în clasamentul WTA. Emma Răducanu, cea mai bună clasare din carieră. Lider este Iga Swiatek

Valentin Pîrcălabu Publicat: 25 aprilie 2022, 9:01

Comentarii
Pe ce loc se află Simona Halep şi Sorana Cîrstea în clasamentul WTA. Emma Răducanu, cea mai bună clasare din carieră. Lider este Iga Swiatek

Getty Images

Simona Halep a coborât o poziţie în clasamentul WTA, până pe locul 21, cu 1.972 de puncte, iar Sorana Cîrstea a coborât trei poziţii, până pe locul 27, cu 1.670 de puncte. Ierarhia este condusă în continuare de poloneza Iga Swiatek, cu 7181 de puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep a ieşit din TOP 20 şi se află pe locul 21 în clasamentul WTA. Simona rămâne, totuşi, cea mai bine clasată jucătoare din România. Urmeatoare în clasament este Sorna Cîrstea. Aceasta a coborât 3 poziţii, până pe locul 27 WTA, scrie news.ro.

Simona Halep se află pe locul 21 în clasamentul WTA. Româncele din TOP 200

  • 21. Simona Halep – 1.972 puncte (-1);
  • 27. Sorana Cîrstea – 1.670 (-3);
  • 57. Elena-Gabriela Ruse – 1.061 (+1);
  • 62. Irina-Camelia Begu – 1.004;
  • 72. Jaqueline Cristian – 895 (-1);
  • 95. Ana Bogdan – 698 (-5);
  • 105. Irina Bara – 629 (-1);
  • 125. Mihaela Buzărnescu – 522 (-2);
  • 161. Alexandra Cadanţu-Ignatik – 402

Iga Swiatek domină autoritar clasamentul WTA

Pe primul loc în clasamentul WTA se află poloneza Iga Swiatek. Poloneza vine dup[ victoria fantastică de la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Pentru poloneză a fost al al şaptelea trofeu la simplu, după cele de la Roland Garros – 2020, Adelaide, Roma – ambele 2021 şi Doha, Indian Wells şi Miami – toate trei 2022. Ea are acum o serie uluitoare de 23 de victorii consecutive în circuit, aflându-se la al patrulea trofeu consecutiv.

Pe locul 2 în clasamentul WTA se află Paula Badosa din Spania.

Cum arată TOP 10 WTA

  • 1. Iga Swiatek (Polonia) – 7.181 de puncte;
  • 2. Paula Badosa (Spania) – 5.045 (+1);
  • 3. Barbora Krejcikova (Cehia) – 5.043 (-1);
  • 4. Arina Sabalenka (Belarus) – 4.711;
  • 5. Maria Sakkari (Grecia) – 4.651;
  • 6. Anett Kontaveit (Estonia) – 4.511;
  • 7. Karolina Pliskova (Cehia) – 4.207;
  • 8. Danielle Collins (SUA) – 3.151;
  • 9. Garbine Muguruza (Spania) – 3.070;
  • 10. Ons Jabeur (Tunisia) – 3.015;
  • 11. Emma Răducanu (Marea Britanie) – 2.797 (+1);
  • 12. Jelena Ostapenko (Letonia) – 2.780 (-1).

Emma Răducanu, aproape de a intra în TOP 10

Emma Răducanu este aproape de a intra în TOP 10 cele mai bune jucătoare din lume. Jucătoarea britanică cu tată român se află pe locul 11 WTA, cel mai bun din carieră. Faţă de ultimul clasament, Emma Răducanu a urcat o poziţie. Perfomanţa Emmei Răducanu nu a fost trecută cu vederea.

Reclamă
Reclamă

Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu a fost recompensată, duminică, în cadrul unei ceremonii care s-a desfăşurat online, cu Premiul Laureus la categoria “Revelaţia anului”.

“Mulţumesc foarte mult Academiei Laureus pentru vot. Înseamnă foarte mult pentru mine să primesc acest premiu şi vreau să îi felicit pe ceilalţi nominalizaţi. Simt că a fost un an foarte bun, dar mai am mult de muncă. Mulţumesc foarte mult”, a spus Răducanu într-un filmuleţ postat pe Facebook de Laureus.

Emma Răducanu a fost nominalizată alături de înotătoarea australiană Ariarne Titmus, tenismenul rus Daniil Medvedev, atletul indian Neeraj Chopra, fotbalistul spaniol Pedri şi atleta din Venezuela Yulimar Rojas.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:58

Record absolut în UEFA Champions League! Nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie așa ceva

23:57

PSG – Bayern 5-4. Victorie fantastică pentru deținătoarea trofeului! Urmează un retur de foc la Munchen

23:11

Jucătorii lui Bayern fac scandal! De ce a fost dat penalty, deși mingea nu l-a lovit direct în mână pe Davies

22:49

Diego Maradona, selecționerul: costume stil „Goodfellas”, două ceasuri și o promisiune „nebună”

22:39

Veste uriaşă dată de Radu Miruță pentru Steaua. Ce companii private se implică să ducă echipa în Liga 1

22:38

Harry Kane a scris istorie în PSG – Bayern! Atacantul englez, bornă unică în istoria UEFA Champions League

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje 6 Transfer de ultimă oră anunțat de Gigi Becali! Pe cine aduce la FCSB
Citește și