Roland Garros 2023 | Elena Rybakina s-a retras de la Paris. ”Am avut febră, dureri de cap, nu am dormit bine”

Dan Roșu Publicat: 3 iunie 2023, 13:47

Comentarii
Roland Garros 2023 | Elena Rybakina s-a retras de la Paris. ”Am avut febră, dureri de cap, nu am dormit bine”

Elena Rybakina, la o conferință de presă / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Roland Garros 2023 | Elena Rybakina s-a retras de la Roland Garros. A patra favorită a competiției a luat decizia înaintea meciului cu Sara Sorribes Tormo, din turul 3.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cel mai probabil, un virus a făcut-o pe Rybakina să ia decizia radicală. Elena va reveni la turneele de la Berlin, Eestborne și Wimbledon.

Roland Garros 2023 | Elena Rybakina s-a retras de la Paris

”Ieri nu m-am simțit bine, am avut febră. Astăzi este la fel. Este foarte greu să joc. Eu sunt departe de a fi 100%.

Este un ghinion pentru mine, voi încerca să mă recuperez pentru sezonul de iarbă. Am avut febră, dureri de cap, nu am dormit bine. Am început să simt simptomele după al doilea meci.

Decizia corectă este să mă retrag, pentru că este greu să joc în aceste condiții. Sunt supărată că nu pot juca. Așa e viața… există suișuri și coborâșuri. Corpul are nevoie de timp pentru a se odihni. Planul este să joc la Berlin, Eastbourne și Wimbledon””, a spus Rybakina, la conferința de presă.

Reclamă
Reclamă

După abandonul Elenei Rybakina, Sara Sorribes Tormo ajunge în faza optimilor, acolo unde va lupta pentru sferturi cu învingătoarea duelului dintre Ekaterina Alexandrova și Beatriz Haddad Maia.

Sportiva din Kazakhstan era na dintre favoritele turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Ea venea după ce s-a impus la Roma, competiție unde a învins-o și pe Iga Swiatek.

Elina Svitolina a refuzat să dea mâna cu rusoaica Anna Blinkova

Pe de altă parte, am avut parte și de momente tensionate la Roland Garros. Elina Svitolina a refuzat să dea mâna cu rusoaica Anna Blinkova, la finalul meciului din turul 3

Reclamă

Jucătoarea ucraineană Elina Svitolina, locul 192 WTA, s-a calificat, vineri, în optimile de finală ale turneului de grand slam de la Roland-Garros, trecând în turul trei de rusoaica Anna Blinkova, nmărul 56 mondial.

Svitolina s-a impus cu scorul de 2-6, 6-2, 7-5, în două ore şi 17 minute. La final, Svitolina a refuzat să dea mâna cu Blinkova, însă a făcut totuşi un gest amical către ea.

“Totul a început cu guvernul Ucrainei care a mers la negocieri cu guvernul Rusiei. Ei erau împotriva strângerii de mână pentru că nu împărtăşesc aceleaşi valori, evident, şi din cauza a ceea ce fac ruşii în ţara noastră.

Suntem ucraineni, uniţi cu toţii cu scopul de a câştiga acest război. Facem tot ce este necesar”, a declarat Elina Svitolina.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:09

Germania – Paraguay (LIVE VIDEO, 23:30, Antena 1 și AntenaPLAY). Nemții, în fazele eliminatorii după 12 ani. Echipele de start

21:56

CFR Cluj a dat lovitura! L-a transferat pe fotbalistul dorit de Rapid

21:53

Amical cu 7 goluri şi victorie pentru Universitatea Craiova

21:46

VideoAşa se trăieşte un gol la Cupa Mondială! Fanii Braziliei, în extaz după reuşita lui Casemiro în meciul cu Japonia

21:10

VideoŞoc la Houston! Japonia a deschis scorul în meciul cu Brazilia, în 16-imile Cupei Mondiale

21:03

Veste proastă pentru Barcelona! Ce se întâmplă cu Harry Kane, după ce catalanii au anunțat că vor să-l transfere

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Răspunsul lui Eddy Gnahore la oferta FCSB. A decis transferul 3 Mihai Rotaru a primit o ofertă pentru Assad Al Hamlawi. Ce salariu i s-a propus și cât a solicitat patronul Craiovei 4 Anderson Ceara, la altă forță din Liga 1! Anunț fabulos făcut de rivala FCSB: „Undeva la 500-600.000 de euro” 5 Fără Denis Drăguș! Acesta e atacantul pe care Gigi Becali dorește să-l aducă la FCSB. A marcat de 13 ori sezonul trecut 6 Universitatea Craiova a mai dat o lovitură! Internaționalul din Capul Verde semnează cu echipa lui Filipe Coelho
Citește și