România – Italia 1-3. România a pierdut play-off-ul din FED Cup. Ruse şi Buzărnescu au luptat admirabil

Mihaela Buzărnescu – Elisabetta Cocciaretto 5-7, 6-7

Mihaela Buzărnescu, locul 137 WTA, a fost învinsă, sâmbătă, de Elisabeta Cocciaretto (111 WTA), în al patrulea meci al întâlnirii de la Cluj-Napoca din play-off-ul Billie Jean King Cup, astfel că România a pierdut confruntarea cu Italia, scorul general devenind 1-3.

Buzărnescu a pierdut meciul cu Cocciaretto cu scorul de 5-7, 6-7 (5), în două ore şi 42 de minute. Tot sâmbătă, Elena Gabriela Ruse, locul 168 WTA, a învins-o, scor 1-6, 6-3, 6-4, pe Jasmine Paolini, numărul 104 mondial.

Vineri, în primele două meciuri, Irina Bara a fost învinsă de Elisabeta Cocciaretto, scor 6-1, 6-4, şi Mihaela Buzărnescu a pierdut în faţa Martinei Trevisan, scor 2-6, 6-2, 6-7 (5).

Update: România a pierdut play-off-ul din FED Cup cu Italia. Mihaela Buzărnescu – Elisabetta Cocciaretto 5-7, 6-7-

Update: Dramatism în setul al doilea, care se va decide în tie-break.

Update: Dramatism în meciul Mihaelei Buzărnescu cu Elisabeta Cocciaretto! Este 5-5 în setul al doilea, iar "Miki" luptă admirabil.

Update: Mihaela Buzărnescu a pierdut primul set: 5-7.

Update: Elisabetta Cocciaretto o conduce pe Mihaela Buzărnescu cu 3-0.

Update:  A început partida dintre Mihaela Buzărnescu şi Elisabetta Cocciaretto.

Update: Victorie România! Gabriela Ruse o învinge în 3 seturi pe Jasmine Paolini, scor 1-6, 6-3, 6-4.

Update: Gabriela Ruse e la un game de victorie! România conduce cu 5-2.

Update: Gabriela Ruse conduce cu 4-1 în setul decisiv!

Update: Gabriela Ruse a început cu break setul decisiv.

Update: Gabriela Ruse s-a impus cu 6-3 şi a egalat situaţia la seturi. Se joacă deja de o oră şi 35 de minute.

Update: Gabriela Ruse are 5-1 şi serveşte pentru câştigarea setului.

Update: România revine în setul secund. Ruse conduce cu 4-1.

Update: Gabriela Ruse conduce cu 2-1 în setul secund.

Update: Ruse a cedat primul set cu 6-1. Italia este la un set de victoria contra României.

Update: Gabriela Ruse este condusă cu 4-1 de Paolini. Game-urile sunt extrem de disputate.

Update: Gabriela Ruse a câștigat game-ul al doilea.

Update: Gabriela Ruse a pierdut primul game din duelul cu Paolini.

Update: A început meciul dintre Gabriela Ruse și Jasmine Paolini.

Astăzi, de la 14:10 încep confruntările decisive din meciul de Fed Cup de la Cluj, dintre România şi Italia. Ambele echipe au făcut modificări faţă de programul iniţial.

Gabriela Ruse i-a luat locul Irinei Bara şi o va înfrunta pe Jasmine Paolini, de la ora 14:00.

Mihaela Buzărnescu ar trebui să intre în al doilea meci de simplu, contra lui Elisabetta Cocciaretto. Dacă se va ajunge la meciul de dublu, cel mai probabil vor intra pe teren echipele Monica Niculescu/Gabriela Ruse şi Jasmine Paolini/Giulia Gatto-Monticone.

România – Italia 0-2. Tricolorele speră la o revenire în barajul din Fed Cup

Update: Monica Niculescu şi Mihaela Buzărnescu au declarat că România nu renunţă la luptă în meciul de menţine în Grupa Mondială a Billie Jean King Cup (n.r. fosta Fed Cup)

Update: Buzărnescu pierde şi aruncă racheta de pământ de supărare. Românca în lacrimi după un meci maraton, care a depăşit trei ore. Mihaela a avut nevoie de două ori de îngrijiri medicale.

Update: Buzărnescu este condusă cu 6-5. Trevisan are minge de meci.

Update: Serviciu excelent al Mihaelei: 5-5!

Update: Lovitură superbă a lui Buzărnescu: 5-4! Mihaela a trecut la serviciu.

Update: Buzărnescu este condusă cu 5-3, iar Trevisan serveşte.

Update: Dramatismul se menţine şi în tie-break: 3-3!

Update: Buzărnescu a cedat din nou pe propriul serviciu. E 6-6, iar învingătoarea se va decide la tie-break. Italianca a acuzat şi ea probleme medicale. Se joacă de mai bine de 3 ore!

Update: Buzărnescu a făcut break. Are 6-5 şi va servi din nou pentru victorie.

Update: Buzărnescu a avut două mingi de meci, dar Trevisan a făcut 5-5.

Update: Buzărnescu are 5-4 şi va servi pentru a închide meciul!

Update: Scorul este din nou egal. Final dramatic de meci la Cluj.

Update: Buzărnescu o conduce cu 4-3 pe Trevisan, care serveşte.

Update: La fel ca în primul set, s-a ajuns la 2-2 în decisiv.

Update: Buzărnescu s-a impus cu 6-2, iar meciul cu Trevisan se va decide în setul decisiv.

Update: Buzărnescu s-a desprins. Conduce cu 5-1 şi poate egala scorul la seturi.

Update: Mihaela a reluat jocul după ce a primit îngrijiri medicale.

Update: Mihaela Buzărnescu are 4-1 în setul secund, dar a acuzat probleme medicale la piciorul stâng. Românca a chemat medicul, iar meciul a fost întrerupt.

Update: Buzărnescu a început mai bine setul al doilea. Conduce cu 2-0.

Update: Trevisan a câştigat primul set cu 6-2 în faţa lui Buzărnescu.

Update: Trevisan are trei mingi de set. Buzărnescu are o discuţie aprinsă cu arbitrul partidei.

Update: Trevisan s-a desprins la 4-2 contra lui Buzărnescu.

Update: Început echilibrat în primul set. Scorul este 2-2.

Update: A început meciul dintre Buzărnescu şi Trevisan.

Update: Cocciaretto se impune în două seturi în faţa Irinei Bara: 6-1, 6-4. Urmează meciul din Mihaela Buzărnescu şi Martina Trevisan.

Update: Irina Bara a fost egalată de jucătoarea din Italia. Scorul în setul secund este 3-3.

Update: Irina Bara a echilibrat disputa cu Cocciaretto şi conduce cu 3-0 în setul secund.

Update: Irina Bara a cedat primul set contra Elisabetei Cocciaretto cu 6-1

Update: Primarul Clujului, Emil Boc, a prezentat pe pagina de Facebook surpriza pregătită jucătoarelor tricolore. Drapelul României a fost reprezentat în tribunele "Sălii Polivalente" din Cluj.

Programul complet al întâlnirii România – Italia

Irina Bara o va întâlni pe Elisabeta Cocciaretto în primul meci al confruntării România – Italia, care va avea loc vineri şi sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în play-off-ul Grupei Mondiale a "Billie Jean King Cup".

Vineri (primul meci de la ora 15.30):

Sâmbătă (primul meci de la ora 14.00):

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

10:00 Simona Halep a coborât în clasamentul WTA! Sorana Cîrstea rămâne în Top 30! Pe ce locuri sunt Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian 9:32 VIDEOBernadette Szocs – Mariam Alhodaby 4-0 a fost în AntenaPLAY. Bernie a debutat cu dreptul la Cupa Mondială Macao 2024 8:56 Gigi Becali a vrut să îl scoată de pe teren, dar s-a răzgândit în ultimul moment: „Merită respect!”. A lansat un avertisment 8:30 Florinel Coman l-a descris în două cuvinte pe Elias Charalambous. Mesaj cu trimitere directă la Gigi Becali 8:24 Gigi Becali dă două lovituri pe piața transferurilor cu petrodolarii de pe Florinel Coman: „Cu 5 milioane poți să-i iei!” 0:07 Dan Petrescu a semnat cu CFR Cluj! Revenire de senzaţie a „Bursucului” în Liga 1. Detaliile contractului 0:02 ”E vreo șansă să rămâi la FCSB?” Florinel Coman a dat răspunsul, după ce a dus echipa lui Gigi Becali la 13 puncte de locul 2! 14
23:47
Gigi Becali, anunţ uluitor! Cum vrea să celebreze câştigarea campionatului: „Dacă reuşim asta, vin şi la meci”
14
23:46
Gigi Becali a dezvăluit ce i-a transmis lui Dan Şucu, după ce Rapid a ieşit din lupta la titlu: „Păi noi suntem idioţi?”
14
23:29
Incidente în tribune şi pe teren la derby-ul CFR Cluj – FCSB! Jandarmeria a intervenit! Ce s-a întâmplat
Tenis • 14 apr., 16:33
Câţi bani vor primi tenismenele României pentru calificarea la turneul final BJK Cup şi cât ia Federaţia: „Înţelegerea e clară”
Emma Răducanu a dus Marea Britanie la turneul final Billie Jean King Cup
Tenis • 14 apr., 13:11
Emma Răducanu a dus Marea Britanie la turneul final Billie Jean King Cup. Două victorii uriaşe cu Franţa
Calvarul s-a încheiat pentru Ana Bogdan
WTA • 14 apr., 12:12
FOTO
Calvarul s-a încheiat pentru Ana Bogdan! Prin ce perioadă de coşmar a putut trece, până să fie eroina României la BJK Cup
WTA • 14 apr., 10:07
Elina Svitolina le-a făcut o promisiune ucrainenilor, după înfrângerea cu România de la BJK Cup: „Aşa vom fi data viitoare!”
Adversarele României de la turneul final Billie Jean King Cup
Tenis • 14 apr., 8:53
FOTO
Adversarele României de la turneul final Billie Jean King Cup! Cu cine vor lupta tricolorele pentru supremaţie