Simona Halep a coborât în clasamentul WTA. Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Cîrstea se menţione pe locul 29, cu 1748 de puncte.
Simona Halep, revenită recent în circuit după o suspendare îndelungată, a coborât un loc şi este pe 1144, cu 10 puncte. Ea are şansa să mai obţină puncte la Madrid Open, turneu de categorie WTA 1000, pentru care a primit wild card. Competiţia este programată în perioada 23 aprilie – 5 mai.
Simona Halep a coborât în clasamentul WTA. Sorana Cîrstea e pe 29
În clasamentul WTA de luni, a doua româncă este Ana Bogdan, care a urcat două poziţii şi este pe locul 64, cu 1054 puncte.
Jaqueline Cristian a înregistrat o urcare de opt locuri şi este pe 75, cu 950 de puncte. Cristian a ajuns săptămâna trecută până în sferturi la Charleston.
Dincolo de top 100, Irina Begu ocupă locul 127, cu 612 puncte, după o coborâre de 12 poziţii.
Irina Bara a urcat spectaculos, 22 de locuri, şi este pe 156, cu 474 de puncte. A urcat peste 20 de locuri şi Anca Todoni – poziţia 191, cu 390 de puncte, urcare de 26 de locuri. Bara a ajuns săptămâna trecută până în sferturi, iar Todoni până în optimi la turneul de la Bogota.
În top 200 mai sunt Gabriela Ruse (locul 162, 461 de puncte, urcare de şase poziţii) şi Miriam Bulgaru (locul 184, 400 de puncte, urcare de un loc).
În fruntea clasamentului se află în continuare poloneza Iga Swiatek, cu 10.835 de puncte, urmată de belarusa Arina Sabalenka, cu 8.045 de puncte, iar pe trei se află Coco Gauff (SUA), cu 7.205 puncte.

- Simona Halep a coborât în clasamentul WTA
- Sorana Cîrstea e pe locul 29
- Marele Premiu al Azerbaidjanului e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Alexandra Dulgheru, noul căpitan nejucător al României la Billie Jean King Cup. Vine în locul lui Horia Tecău
- Emma Răducanu a învins-o pe Jaqueline Cristian la Seul! Sorana Cîrstea o va întâlni în turul 2 pe Iga Swiatek
- Taylor Townsend şi-a cerut scuze după scandalul uriaş din China
- Aryna Sabalenka s-a retras de la China Open
- Un fost campion din tenis, cuvinte uriaşe pentru Carlos Alcaraz: “Este un miracol! Suntem foarte norocoşi”