Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 2-6. Românca a ratat, pentru a treia oară, calificarea în finala de la Stuttgart. Meci perfect făcut de Sabalenka!

Antena Sport Publicat: 24 aprilie 2021, 17:06

Profimediaimages

Simona Halep, învinsă de Aryna Sabalenka

Pe locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, Simona a fost învinsă cu scorul de 3-6, 2-6, de Aryna Sabalenka. Sportiva din Belarus, aflată pe locul 7 WTA, a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale carierei.

Sabalenka va juca pentru trofeu şi pentru maşina Porsche, care se acordă învingătoarelor, duminică, împotriva australiencei Ashley Barty, locul 1 WTA. Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 26.130 de euro şi cu 185 de puncte WTA.

Pentru Simona Halep urmează participarea la Madrid Open, anunţă news.ro.

Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 2-6

Update 20.40: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 2-6. Final de meci. Simona a fost eliminată din turneul de la Stuttgart!

Update 20.40: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 2-5. Un nou break pentru Aryna. Simona are nevoie de o minune pentru a reveni în joc!

Update 20.36: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 2-4. Sabalenka este într-o zi de graţie. Mai are nevoie de două game-uri pentru a ajunge în finală.

Update 20.31: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 2-3. Simona rezistă eroic! A salvat trei mingi de break şi a reuşit să câştige unul dintre cele mai disputate game-uri ale meciului.

Update 20.25: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 1-3. Jucătoarea noastră a mai pierdut un game. Încă nu a izbutit să îşi treacă în cont vreun break!

Update 20.15: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 1-2. Simo a oprit seria de trei game-uri la rând pe care şi le-a trecut în cont Sabalenka.

Update 20.15: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 0-2. A şaptea jucătoare a lumii este de neoprit! S-a impus la 15.

Update 20.15: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 0-1. Sabalenka joacă incredibil şi a început cu break actul secund. Misiune dificilă pentru Simona!

Update 20.07: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6. Sportiva din Belarus a câştigat primul set. A avut nevoie de numai 31 de minute!

Update 20.07: Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-5. Campioana noastră reuşeşte să rămână în set! Acum are nevie uriaşă de break!

Update 20.04: Simona Halep – Aryna Sabalenka 2-5. Jucătoarea de 22 de ani are o evoluţie extrem de convingătoare şi este la un game distanţă de câştigarea primului set!

Update 20.00: Simona Halep – Aryna Sabalenka 2-4. Emoţii mari pentru constănţeancă! Simona a salvat o minge de break şi a redus din diferenţă!

Update 19.55: Simona Halep – Aryna Sabalenka 1-4. Simona a avut şansa de câştiga imediat pe serviciul adversarei. A condus cu 40-0, dar Sabalenka a revenit incredibil şi a câştigat game-ul!

Update 19.50: Simona Halep – Aryna Sabalenka 1-3. Break pentru ocupanta locului 7 WTA! Sunt probleme pentru campioana de la Wimbledon

Update 19.45: Simona Halep – Aryna Sabalenka 1-2. Game câştigat la 0 de a 5-a favorită a competiţiei

Update 19.42: Simona Halep – Aryna Sabalenka 1-1. Românca a reuşit să restabilească egalitatea. Aryna a avut o minge de break, anulată de Simona!

Update 19.38: Simona Halep – Aryna Sabalenka 0-1. Sportiva din Belarus a câştigat, pe propriul serviciu, primul game al disputei.

Update 19:30: Cele două jucătoare au intrat pe teren. Meciul începe în scurt timp

Simona Halep o conduce pe Aryna Sabalenka la meciurile directe: 3-1. Simona a arătat o formă excelentă la Stuttgart, unde nu a pierdut niciun set.

Halep şi-a început aventura la Stuttgart în meciul cu Marketa Vondrousova, jucatoare pe care nu reuşise să o învingă niciodată. A bătut-o aici cu 6-1, 6-3. Halep şi-a continuat recitalul de pe zgură şi în sfertul de finală cu Ekaterina Alexandrova: 6-1, 6-4.

De cealaltă parte, Aryna Sabalenka a ajuns în semifinale după ce a învins-o în sferturi pe Anett Kontaveit, scor 7-5, 4-6, 6-1, după două ore şi 28 de minute.

Simona Halep – Aryna Sabalenka LIVE TEXT | Halep conduce la "directe"

Cele două sportive s-au mai întâlnit de patru ori până acum, românca conducând cu 3-1. Ultima partidă a fost câştigată de fostul lider WTA, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2, în sferturi, la Dubai, anul trecut. Tot în 2020, Sabalenka s-a impus, în sferturi, la Adelaide, scor 6-4, 6-2.

Celelalte două victorii ale Simonei Halep au fost în 2018, scor 6-3, 6-4, în semifinale, la Cincinnati, şi 6-2, 6-2, în sferturi, la Shenzhen.

Simona Halep – Aryna Sabalenka LIVE TEXT | Simona Halep: "Ştiu la ce să mă aştept"

Simona Halep o cunoaşte bine pe Aryna Sabalenka. Aceasta va fi întâlnirea numărul 5 dintre cele două sportive.

Am jucat de multe ori cu Sabalenka și știu la ce să mă aștept. Lovește foarte puternic. Trebuie să mă concentrez pe jocul meu și s-o împing cât mai mult în spate, să fiu cât pot de agresivă”, a spus Simona Halep.

Simona Halep – Aryna Sabalenka va fi live text pe AS.ro, de la 19:30.

Este absenţa lui Olimpiu Moruţan de la EURO 2024 o pierdere mare pentru România?

22:14 FotoGest fabulos făcut de Florinel Coman, după ce a marcat în Sepsi – FCSB! Cum a „sărbătorit” alături de Vlad Chiricheş 22:01 Jaqueline Cristian, revenire de senzaţie la Madrid! Românca s-a calificat în turul 2 după un meci incredibil 22:00 LIVE VIDEOAEK – Panathinaikos se joacă ACUM în AntenaPLAY! Duel pentru titlu în Grecia! Aris – Olympiacos s-a încheiat 1-1 21:47 Gică Hagi a auzit cât vrea să plătească Gigi Becali pentru Louis Munteanu şi a făcut anunţul momentului: „La suma aia…” 21:40 LIVE TEXTSepsi – FCSB 1-1. Covăsnenii au reuşit să egaleze, după ce Florinel Coman a deschis scorul 21:39 „Gică Hagi e profesor universitar!” Ilie Dumitrescu, laude la scenă deschisă pentru „Rege”, după Farul – Rapid 3-1 21:25 Unirea Slobozia a promovat în Liga 1 pentru prima oară în istorie! Echipa lui Adrian Mihalcea, succes pe terenul lui CS Mioveni 21:17 Învins de fosta echipă, Marian Aioani a repetat obsesiv patru cuvinte! Explicaţii pentru forma dezastruoasă a Rapidului 21:16 Louis Munteanu a recunoscut că vrea să plece de la Farul! Mesaj savuros pentru Aioani: „E clientul meu!” 20:55 VideoVisul mondial al României! Tibor Selymeş a învins Argentina lui Diego Maradona şi a avut un sfat preţios pentru tricolori Vezi toate știrile