Simona Halep – Aryna Sabalenka, în semifinalele turneului de la Stuttgart. Când se joacă meciul

De Antena Sport
Publicat: 23.04.2021, 22:10

Simona Halep (3 WTA) se va lupta cu Aryna Sabalenka din Belarus, locul 7 WTA, pentru un loc în finala turneului de la Stuttgart.

Sabalenka a învins-o pe Anett Kontaveit din Estonia, locul 27 WTA, scor 7-5, 6-4, 6-1, după două ore şi 28 de minute. Simona Halep o conduce pe Aryna Sabalenka cu 3-1 la meciurile directe.

Halep a mai fost în penultimul act la Stuttgart în 2015 şi 2017, cea mai bună performanţă a ei la acest turneu. Simona Halep – Aryna Sabalenka, va avea loc sâmbătă, în jurul orei 19:30.

Simona Halep – Ekaterinei Alexandrova 6-1, 6-4. Simo, în semifinale la Stuttgart

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat pentru a treia oară în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 34 WTA.

După prima victorie împotriva Marketei Vondrousova, în optimi, Halep avea de luat o altă revanşă, de data aceasta în faţa Ekaterinei Alexandrova. Halep a pierdut fără drept de apel, scor 2-6, 1-6, în februarie, în sferturi, la Gippsland Trophy, şi, probabil, aştepta cu nerăbdare să dea din nou piept cu rusoaica.

Românca aproape şi-a demolat adversara în primul set. Cu aceeaşi agresivitate arătată în meciul cu Vondousova, Halep a servit foarte bine şi a returnat nimicitor, şi-a mişcat permanent adversara, iar Alexandrova îşi pierde precizia sub efort. În acelaşi timp, rusoiaica a fost generoasă şi din poziţii favorabile, risipind destule puncte. Arma ei principală, serviciul, a fost oscilantă şi abia în setul al doilea şi-a mai recuperat forţa şi cadenţa.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Simona Halep
Tenis • 16 oct., 18:08
Simona Halep și-a aflat adversarele de la Kremlin Cup! Ce dueluri poate avea „Simo” în drumul spre marea finală
Tenis • 15 oct., 13:44
Simona Halep, resemnată înainte de Kremlin Cup: „Mi-e greu să mă gândesc acum la trofee! Ritmul meu nu e la un nivel ridicat!”
Garbine Muguruza și Simona Halep
WTA • 15 oct., 12:24
Garbine Muguruza revine în România! A primit wild-card la Transylvania Open și se va lupta cu Simona Halep și Emma Răducanu. „Abia aștept!”
Vlăduța Lupău merge la Paris pentru a-și rezolva problemele de sănătate. Ce declarații a făcut cântăreața
Iuliu Mureșan și-a pus mâinile în cap când a aflat că Dario Bonetti ar putea veni în locul lui Mircea Rednic. Ce se întâmplă la Dinamo
1
16
oct.
23:16
FCSB – Mioveni 3-0 | Florin Tănase, anunţul momentului: „Nu cred că vom juca acum cu Farul. Suntem prea puţini”. Ce le-a transmis Edi Iordănescu
16
oct.
23:07
FCSB – CS Mioveni 3-0 | Mihai Stoica a răbufnit: „Suna totul prea dramatic! Ce măsuri să se ia? Nu au fost focare la atâtea echipe din România?”
16
oct.
22:48
FCSB – Mioveni 3-0 | Scandal la finalul meciului. Argeşenii au pus tunurile pe arbitraj: „Nu se poate aşa ceva, s-a văzut pe reluări”
16
oct.
22:20
FCSB – CS Mioveni 3-0 | Roș-albaștrii, victorie uriașă cu 13 jucători în lot! Florin Tănase și Claudiu Keșeru au lovit din nou. Andrei Dumiter, primul gol în tricoul roș-albastru
16
oct.
22:11
FCSB primește o nouă lovitură! Mihai Stoica a anunțat cât va lipsi Ovidiu Popescu: „S-a accidentat la ultima fază din antrenament!”
16
oct.
21:13
Revenire de senzaţie pentru Marius Şumudică în Turcia! S-a terminat meciul celor de la Malatyaspor. Salt important pentru echipa românului
16
oct.
20:19
FCSB – CS Mioveni | Roș-albaștrii au doar două rezerve, iar Mihai Stoica se teme de ce e mai rău: „Sper să nu-l vedem pe Vlad atacant!”
16
oct.
20:06
Sepsi – FC Voluntari 1-2 | Cristiano Bergodi, mesaj clar pentru patronul Laszlo Dioszegi: „O echipă nu se face imediat!”
16
oct.
19:48
Sepsi – FC Voluntari 1-2 | Echipa lui Ciobotariu a dat lovitura: „Sper să ne menţinem echilibrul”. Anunţ după ce a ajuns pe locul 2
16
oct.
19:15
Sepsi – FC Voluntari 1-2 | Covăsnenii, eșec la inaugurarea stadionului de 25 de milioane de euro! „Revelația” Ligii 1 a ajuns la șase victorii consecutive