Închide meniul

Simona Halep, scoasă din minţi de revenirea uluitoare a Sarei Sorribes Tormo. Românca a vrut să îşi rupă racheta

Antena Sport Publicat: 30 aprilie 2021, 13:34

Comentarii
Simona Halep, scoasă din minţi de revenirea uluitoare a Sarei Sorribes Tormo. Românca a vrut să îşi rupă racheta

Simona Halep, un pachet de nervi în setul al doilea

După un prim set în care Simona Halep a demolat-o pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-0, românca a dat senzaţia că va rezolva meciul rapid.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

S-a ajuns rapid la 5-1 în setul al doilea, iar Simona părea că a scăpat în câştigătoare. Nu a fost de acord jucătoarea din Spania, care a revenit uluitor şi a egalat la 5, după ce a salvat şi două mingi de set. 

Simona Halep – Sara Sorribes Tormo 6-0, 7-5. Chin în setul al doilea

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat, vineri, în turul al doilea al Madrid Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-0, 7-5, pe spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 46 WTA.

Meciul de pe arena principală Manolo Santana părea un bun antrenament de intrare în turneu pentru dubla campioană a Madrid Open, dar Halep a complicat singură finalul unui meci care trebuia să se termine repede, având nevoie de a pune ceva efort pentur a nu se ajunge în decisiv, scrie news.ro. 

Înaltă de 1,76 metri, Sara Sorribes Tormo nu loveşte puternic mingile, ci preferă să le "lifteze" sau să le "taie", ceea ce poate fi complicat pentru o adversară. Nu şi pentru Simona Halep. Pentru jucătoarea română a fost o invitaţie la ofensivă, la a face pasul în interiorul terenului, pentru a profita de lipsa de profunzime a loviturilor adversarei. Sorribes Tormo a fost generoasă în efort, a încercat să acopere terenul, să facă faţă jocului stâga-dreapta al Simonei Halep şi să stea în punct cât mai mult, însă a fost copleşită de agresivitatea arătată de româncă. 

Reclamă
Reclamă

Simona Halep a fost aproape imbatabilă până 6-0 şi 5-1, moment în care ceva s-a rupt în evoluţia ei. Deşi a continuat să fie agresivă, poate mai agresivă în finalul setulului secund, sportiva română şi-a pierdut precizia (15 erori neforţate în setul secund) şi, pe fondul unei apărări aproape disperate a spaniolei, lucrurile puteau degenera în defavoarea ei.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB, până la urmă, să prindă primăvara europeană?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:00
VIDEOIanis Stoica, rezervă în Estrela – Braga (LIVE VIDEO, AntenaPlay, 20:00). Benfica – Estoril, la aceeași oră
19:53
Doliu în fotbalul mondial. A murit selecționerul care a dus Bulgaria în semifinalele Cupei Mondiale din 1994
19:48
Conducerea Rapidului i-a stabilit prețul lui Antoine Baroan! Mesaj pentru oficialii lui Dinamo
19:36
UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Rațiu, nou coleg venit de la Atletico Madrid
19:18
În ce condiții ar putea evolua Vladislav Blănuță la Dinamo! De ce s-ar putea folosi vârful exilat din Ucraina
19:06
Modul incredibil prin care Anthony Joshua a “păcălit” moartea. Detaliul dezvăluit de avocatul șoferului
1 Anunț șoc făcut de nepotul lui Ion Țiriac după tragedia din Crans-Montana: “Odihnește-te în pace, frate!” 2 Primul transfer din 2026 pentru Dinamo! “Câinii” l-au convins să semneze pe un cunoscut jucător român din Liga 1 3 Atacant de două milioane de euro pentru Costel Gâlcă! Are 15 goluri în 19 meciuri jucate 4 UPDATEE gata transferul! Cunoscutul jucător român din Liga 1 a semnat cu Dinamo! 5 Ilie Dumitrescu revine în fotbal: “Intru într-un proiect de genul ăsta!” Ce rol va avea 6 EXCLUSIVDupă ce a rezolvat transferul lui Ţicu, Dinamo se luptă cu o rivală pentru un alt jucător din Liga 1!
Citește și